Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:32:10

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

BION-M- nowe informacje

Astronautyka BION Logo BION. Bion (ros. Бион) lub też Biokosmos Биокосмос) – program mający na celu stworzenie i wysłanie w kosmos serii biosatelitów radzieckich (od 1991 – WNP), realizowany w latach 1973–1996, reaktywowany w 2005 roku.
Pojawiło się więcej informacji na temat niedawnej misji biologicznej BION-M. Dlaczego wiele ze zwierząt nie przeżyło tej miesięcznej wyprawy?


Dziewiętnastego kwietnia 2013 roku o 12:00 CEST z kosmodromu Bajkonur nastąpił start rosyjskiej rakiety Sojuz 2-1a. Na pokładzie tej rakiety znalazło się siedem satelitów.Wśród nich – kapsuła BION-M ze zwierzętami na pokładzie. Satelity zostały wyniesione na orbitę o wysokości 575 km i nachyleniu 64,9 stopnia.

BION Kapsuła misji BION 1MNa pokładzie kapsuły BION-M można zainstalować do 100 kg ładunku naukowego. Tym razem wewnątrz kapsuły umieszczono m.in. 45 myszy, osiem myszoskoczków mongolskich, 15 gekonów oraz ślimaki, ryby i eksperymenty z mikroorganizmami. Główny cel misji BION-M to badania nad wpływem mikrograwitacji i promieniowania na organizmy żywe. Zbiornik dla ryb dostarczyła niemiecka agencja kosmiczna DLR.

Powrót BION-M na Ziemię nastąpił 19 maja o godzinie 05:12 CEST. Co ciekawe, była to pierwsza od 1996 roku misja kapsuły BION. Niestety, szybko okazało się, że nie wszystkie zwierzęta przeżyły miesięczny pobyt na orbicie. Naukowcy stracili około większość myszy i wszystkie myszoskoczki. Nie przeżyły także wszystkie ryby.

Dlaczego się tak stało? W przypadku myszy takie straty wg rosyjskich naukowców były zakładane i są powiązane z warunkami mikrograwitacji, w których te zwierzęta znalazły się bez żadnego specjalnego treningu. Ponadto, tuż po starcie zawiodła część systemu doprowadzania pożywienia dla myszy. Ostatecznie, jedynie sześć z 45 myszy przetrwało miesięczny lot BION-M.

W przypadku zasobników z myszoskoczkami doszło do bardziej poważnej awarii technicznej, która spowodowała utratę wszystkich ośmiu zwierząt. Wskutek „pojedynczej awarii” został wyłączony cały system podtrzymywania życia, tj. wentylacji, doprowadzania tlenu, wody, żywności oraz światła. Specjalna komisja bada w tej chwili okoliczności tej awarii.

Także żadna z ryb nie przetrwała miesięcznego pobytu na orbicie. I w tym przypadku mówi się o usterkach technicznych systemu podtrzymywania życia. Przeżyły natomiast wszystkie ślimaki i gekony. Pomimo tych strat naukowcy uważają wyniki tej misji BION-M za „satysfakcjonujące”. W najbliższych latach można się spodziewać kolejnych wypraw tego typu.

Warto tu dodać, że wyprawa tak dużej ilości zwierząt na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nie jest możliwa, gdyż niesie pewne ryzyko dla ludzkiej załogi oraz innych eksperymentów. Aktualnie na Stacji brak wyposażenia zdolnego do poprawnego utrzymania tak dużej ilości małych zwierząt. Z tego powodu w przyszłości co pewien czas będą odbywać się kolejne misje biologiczne, których celem nie będzie ISS.


Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,259 unikalne wizyty