Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Prezentacja rakiety Amelia 2 - Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego3 czerwca w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej studenci z Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego dokonają prezentacji swojej najnowszej rakiety – Amelii 2. Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych Prezentacja odbędzie się 3 czerwca o godzinie 16:00 w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej przy Placu Politechniki 1. Przedstawiona rakieta zostanie 5 dni później wystrzelona z poligonu wojskowego pod Toruniem.
Amelia 2 to już druga rakieta wybudowana przez Studenckie Koło Astronautycznej (SKA). Rozbudowana konstrukcja charakteryzuje się dwoma członami, zaawansowaną elektroniką oraz lepszymi osiągami w stosunku do pierwszej rakiety tej serii. Zbudowane rakiety sondujące docelowo będą mogły wynosić niewielkie ładunki (eksperymenty Naukowe) na pułapy rzędu kilkudziesięciu kilometrów.
Sekcja Rakietowa SKA prowadzi projekt budowy rakiet przy współpracy z Politechniką Warszawską, Instytutem Lotnictwa oraz wieloma innymi jednostkami badawczymi. Celem jest zbudowanie polskiej konstrukcji, która będzie w stanie wynosić małe eksperymenty naukowe w niskie partie atmosfery. Sekcja planuje również organizację konkursów dla licealistów, studentów i młodych naukowców, by mogli oni umieszczać swoje własne urządzenia i eksperymenty na pokładzie rakiety.
Materiał wideo przedstawiający pierwszy start poprzedniej rakiety Amelia 1 / Credits: youtube.com, SekcjaRakietowaSKA
Wygląda na to, że dzięki grupie wspaniałych zapaleńców wrócą lata świetności naszej obecności w konstrukcjach rakiet sondujących. Swego czasu byliśmy patentami w konstrukcjach tego typu, ale za sprawą ZSSR musieliśmy zabić ten obszar rozwijającego się u nas przemysłu. Czas na odwet.
Rakiety sondujące to potencjalna przyszłość dla badań z pogranicza kosmosu a nawet wyżej. Koszty wysłania aparatury badawczej jest znacząco niższy od klasycznych sond kosmicznych. Kolejna zaleta to możliwość wysyłania ich z dowolnego miejsca na Ziemi. Ostatnio pisaliśmy o tego typu badaniu górnych warstw atmosfery przy okazji badania zórz polarnych na biegunie.
Tak może powstać nasz rodzimy przemysł kosmiczny. To dla niedowiarków, którzy nadal nie wiedzą jakie są możliwości i nie wierzą w możliwość realizacji takich planów. My wiemy i wierzymy. Trzymamy kciuki za SKA.