Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
XXV Obóz Astronomiczny PKiMZapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką meteorową na XXV Obóz Astronomiczny PKiM który odbędzie się w dniach od 30.06.2013 do 07.07.2013 w Bukowcu. Będzie to obóz szkoleniowy przeznaczony dla początkujących obserwatorów. Krótkie noce i stosunkowo niewielka aktywność meteorowa pozwolą na dogłębną analizę pierwszych obserwacji. Tematyką zajęć na obozie będą nocne szkolenia w obserwacjach wizualnych, wstęp do prostej analizy danych obserwacyjnych jak też wstęp do fotograficznych obserwacji meteorów i do analizy video z użyciem przeznaczonego do tego oprogramowania. Przewidziane są też radiowe obserwacje meteorów. Obóz tak jak przed rokiem odbędzie się w siedzibie stowarzyszenia OnJaTy w Bukowcu. Koszt uczestnictwa w obozie wynosi 175 złotych (opłata pokrywa 7 noclegów pomiędzy 30 czerwca a 6 lipca, nocleg w śpiworach i na karimatach). Wyżywienie we własnym zakresie, na miejscu znajduje się dobrze wyposażona kuchnia a w tradycji ostatnich obozów PKiM jest wspólne przygotowywanie posiłków. Uczestnicy powinni zabrać karimaty i śpiwory, notatniki, ołówki i długopisy, oraz czerwone latarki (lub zwykłe latarki zaklejone czerwoną izolacją, czerwoną folią itp).
Warunki uczestnictwa:
Aby zgłosić się na obóz należy wypełnić FORMULARZ.
Termin nadsyłania zgłoszeń na obóz upływa 26.06.2013
Uczestnictwo w obozie jest odpłatne, koszt uczestnictwa wynosi 175 złotych
Uczestnicy zakwaterowani będą w kilkuosobowych pokojach wyposażonych w materace. Na obóz należy zabrać śpiwór, karimatę, koc. Wyżywienie we własnym zakresie (w pobliżu znajdują się sklepy w których można zrobić podstawowe zakupy).
Obóz przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich, studentów i jak też innych miłośników astronomii zainteresowanych nie tylko stroną obserwacyjną ale też stroną teoretyczną badań meteorowych. Obóz nie ma charakteru kolonijnego, stanowi formę zlotu miłosników astronomii, od uczestników wymagana jest samodzielność.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc rozpatrujemy tylko zgłoszenia indywidualne.
Na terenie ośrodka w którym odbędzie się obóz obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu jak też innych używek. Uczestnik dba o dobrą kondycję psychofizyczną potrzebną przy całonocnych obserwacjach.