Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Obserwatorium słoneczne Sunrise 2 w trakcie testów w Szwecji. Za pomocą balonu zostanie wyniesione na wysokość około 35 km. Źródło: MPS.Po dwóch miesiącach przygotowań do startu gotowe jest obserwatorium słoneczne Sunrise 2, złożone z teleskopu przenoszonego przez balon – zapowiedział niemiecki Instytut Badań Układu Słonecznego Maxa Plancka. Dwa miesiące temu balon wraz z instrumentami przyjechał do Szwecji w paczkach z poszczególnymi elementami. Teraz jest gotowy do startu z okolic miejscowości Kiruna w północnej części kraju. Gdy tylko warunki pogodowe będą odpowiednie, olbrzymi, wypełniony helem balon wyniesie instrument do obserwacji Słońca na wysokość około 35 kilometrów. Będzie to największy teleskop słoneczny, który opuści powierzchnię Ziemi.
Start balonu słonecznego obserwatoriumPierwszy start Sunrise nastąpił cztery lata temu. Podróż potrwała wtedy sześć dni i zaowocowała bardzo szczegółowymi obrazami Słońca. Jednak wtedy, wbrew oczekiwaniom, nasza dzienna gwiazda była wyjątkowo spokojna. Tym razem powinna mieć maksimum aktywności.
Ziemska atmosfera powoduje różne zaburzenia w uzyskiwanych obrazach ciał niebieskich. Dzięki wyniesieniu na dużą wysokość obserwatorium Sunrise omija sporą część ziemskiej atmosfery i będzie w stanie obserwować struktury o rozmiarach mniejszych niż 100 kilometrów.
Gdy balon osiągnie odpowiednią wysokość, wiatry polarne zaniosą go w podróż w kierunku zachodnim wokół bieguna północnego. Po sześciu lub siedmiu dniach balon wyląduje w północnej Kanadzie. Przy manewrze lądowania użyty zostanie spadochron.
Misja Sunrise 2 jest prowadzona przez niemiecki Instytut Badań Układu Słonecznego Maxa Plancka (MPS). Partnerami są inne instytucje z Niemiec, USA i Hiszpanii.