Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:03:20

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Na celowniku

Sekcja Astronomiczna solarygrafia Solarigrafia. Wyszkowski Ośrodek Kultury HUTNIK. Bardzo krótkie, testowe naświetlanie. Data umieszczenia aparatu: 24.04.2013 r. Data zdjęcia aparatu: 06.06.2013 r. Materiał: Kodak Kodabrome IIRCOstatnie spotkanie przed wakacjami członków sekcji astronomicznej w nieco skromniejszym gronie wyposażyło nas wszystkich w przydatną umiejętność wyboru ciekawego sposobu spędzania tego wolnego czasu. Dlaczego związaliśmy je z celownikiem? No cóż, to już nieco dłuższa historia.



serengeti Badanie zwierząt w Serengeti to niezwykła przygoda na krańcu śiataGdy pogoda nie dopisze, a tak może być dość często, warto się poświęcić na niezwykła przygodą w... Serengeti. Zaskoczenie? Niepotrzebnie. To jeden z kolejnych projektów ZooUnivers, które znane jest wszystkim z takich projektów jak GalaxyZoo czy Poszukiwacz Planet i wiele innych. Tym razem weźmiemy udział w obserwacjach zwierząt w projekcie Snapshot Serengeti. Celem jest analiza obrazów zrobionych przez liczne kamery umieszczone na terenie rezerwatu Serengeti. Kamery są w pełni automatyczne i kiedy wykryją ruch robią sekwencję zdjęć. Reszta należy do nas. Trzeba rozpoznać zwierzę ze zdjęcia i odpowiednio je sklasyfikować. Ustalić czy akurat żeruje, odpoczywa a może po prostu idzie lub bawi się z innymi osobnikami. Z początku może wydać się to mało związane z astronomią, ale z nauką na pewno. Kamery nie zawsze są wycelowane w optymalny sposób, więc czasem na fotografii mamy tylko zad antylopy albo ruszającą się trawę. Jest okazja poznać jak niezwykle bogaty w ssaki jest to rejon świata. I być może zrozumiemy dlaczego warto je chronić.

Na wakacje czeka nas niezwykłe zadanie. Dla bardziej wytrwałych przygotowaliśmy komplet informacji jak zaprząc do pracy kamerę otworkową by zdobyć materiał do niezwykłej przygody fotograficznej jaką jest Solarygafia. Już na poprzednich zajęciach przybliżyliśmy czym jest ta technika fotograficzna. Tym razem pokazaliśmy efekty w postaci zdjęć dostępnych w Internecie. Jak widać na załączonych materiałach przygoda z długoczasową fotografią to niezwykłe doświadczenie. Co może znaleźć się na naszym celowniku? W zasadzie wszystko.

ISS Detektor ISS DetektorJeśli komary nie dadzą nam spokoju, to wieczorem lub w nocy warto zająć się obserwacją satelitów i to nie byle jakich a flar Irydium. Te niezwykłe zjawiska na naszym niebie trwają zaledwie kilka sekund. Ale dla każdego, kto je widział, była to niezwykła przygoda. W każdą noc mamy okazję do ich obserwacji, jeśli tylko niebo jest czyste, choć trochę. Nieliczne chmury nie stanowią problemu. O tym kiedy je obserwować dowiemy się w dwójnasób. Albo ze strony internetowej albo ze specjalnej aplikacji na Androida. Te drugie stały się już tak powszechne, że w ramach użytkowania telefonu możemy je mieć za jedyną 1zł. A wraz z telefonem dostaniemy możliwość wykorzystania wielu ciekawych aplikacji astronomicznych. Tym razem interesuje nas ISS-detektor, który oprócz dostępnych obserwacji ISS da nam możliwość wyjścia na spotkanie dokładnie na chwile przed flarą Irydium. Specjalny alarm ponagli nas do wyjścia na balkon lub podwórze. Wskaże nam kierunek i wysokość na niebie gdzie należy szukać zjawiska. Sam program jest za free, ale za niewielką opłatą mamy możliwość zwiększyć jego funkcjonalność o kolejne satelity czy ciała niebieskie i zjawiska. Całość da nam możliwość namierzania wszystkiego co ciekawe wydarzy się w czasie naszego wolnego czasu.

Na koniec przyszedł czas na ciężką artylerię. Kosmiczna broń wyszła już z obszaru science fiction. Jak tylko pierwsze satelity ruszyły w kosmos w ślad za nimi poszli wojskowi ze swoimi wspaniałymi maszynami siejącymi zniszczenie. Warto jednak wiedzieć do czego doszliśmy i co stanie się realnym narzędziem w walki w kosmicznej próżni i mikrograwitacji (tego określenia nie lubię, ale ono odda to co najważniejsze). Przyzwyczailiśmy się do błysków długich promieni laserów i wielkiego huku wybuchów, choć z fizyki wiemy, że winno być zupełnie inaczej. Filmy utrwaliły w nas fałszywy obraz i nim stale się posługujemy. Dlatego na naszym spotkaniu zorganizowaliśmy specjalny seans o Kosmicznych Wojnach. Ciekawym jest poznanie takich faktów jak prowadzenie prób z bronią jądrową w kosmosie, czy też z bronią antysatelitarną. Jedno jest pewne. Lepsza broń generuje powstanie lepszej tarczy.

W tym całym wojennym rozgardiaszu jest jednak miejsce na potencjalne rozwiązania przed NEO. Po spadku w Czelabińsku meteorytu niejedna głowa w dowództwie armii rosyjskiej spadła ze stołka. O ironio katastrofa ta pokazała jak niewiele są warte te systemy kosmicznej broni. Gdyby doszło do nagłego ataku łatwo jest obejść niejedno zabezpieczenie, ale z drugiej strony patrząc wiemy, że dysponujemy technologiami by się bronić, choć nieco trzeba je dostosować do naszych obronnych zamiarów. Niestety póki co stale pozostajemy na czyimś celowniku skierowanym do nas właśnie z kosmosu. I wcale nie są to żadni kosmici z obcych gwiazd czy planet. My sami gotujemy sobie ten los.

Na wakacje przygotowujemy trochę atrakcji dla nas samych – przeszukiwaczy kosmosu. W drodze do nas są komety w tym jedna bardzo wyjątkowa a może nawet kometa stulecia. Cały czas czekamy nie tylko na pogodę, ale i na czas by móc spędzić nawet kilka nocy pod rząd by polować i polować bezkrwawo na wszystkie te tajemnice Wszechświata. Cóż jednak począć, gdy jednego dnia słońce jest zaplamione od brzegu do brzegu, a drugiego dnia nie ma na nim ani jednej plamki? Tylko czekać nam zostaje. Jest więc czas na zaległą lekturę, i poznanie nowych przyjaciół na obozach, koloniach i wycieczkach. Więc w drogę.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,694 unikalne wizyty