Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 07-12-2024 07:06:47

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Światowa premiera filmu IMAX 3D pt. Hidden Universe

eso slowaKluczowe PosterTwoja podróż do gwiazd przez oczy najpotężniejszego teleskopu na świecie po raz pierwszy do obejrzenia w 3D

Trójwymiarowa produkcja “Hidden Universe” będzie pokazywana na olbrzymich ekranach w kinach IMAX® na całym świecie. Światowa premiera nastąpiła 28 czerwca 2013 r. w Great Lakes Science Center w Cleveland, Ohio, USA oraz 29 czerwca w Tycho Brahe Planetarium w Kopenhadze w Danii. Film pokazuje najnowocześniejsze teleskopy na filmie poklatkowym z hipnotyzującymi trójwymiarowymi strukturami niebieskimi i symulacjami 3D pokazującymi ewolucję Wszechświata.


Aby odwiedzić najnowocześniejsze teleskopy na świecie, trzeba podróżować do odległych miejsc – takich jak Andy Chilijskie na wysokości do 5000 metrów n.p.m. Teraz jest prostszy sposób, aby doświadczyć tych ekstremalnych miejsc.

Po raz pierwszy w IMAX® 3D można zobaczyć w filmie „Hidden Universe” flagowy instrument ESO, Bardzo Duży Teleskop (VLT), a także odwiedzić największy istniejący projekt astronomiczny - Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA jest międzynarodowym kompleksem astronomicznym działającym w partnerstwie pomiędzy Europa, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile.

Film wyreżyserował Russel Scott, który wykonywał nagrania w plenerze w listopadzie 2012 r. „Doświadczenie filmowania w światowej klasy kompleksie obserwacyjnym na pustyni Atakama było niesamowite,” mówi. „Niektóre z nieziemskich miejsc w górach Andach powodują, że czujesz się prawie jakbyś był na innej planecie. Czucie natury – wykraczające poza to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni – jest dokładnym tym, co chciałbym przekazać widzom.”

Z tych ekstremalnych miejsc na Ziemi widzowie zostaną zabrani na zapierającą dech w piersiach podróż w odległy Wszechświat, za pomocą kinowego medium, które robi to najlepiej: IMAX 3D. Widzowie zajrzą w głąb galaktyk i mgławic, odbędą podróż nad powierzchnią Marsa i doświadczą niesamowitych zdjęć Słońca. Wszechświat jest powołany do życia za pomocą prawdziwych zdjęć i wcześniej nie widzianych na ekranach 3D symulacji na podstawie prawdziwych danych astronomicznych z VLT, ALMA i innych teleskopów, takich jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Całość tworzy wciągające doświadczenie IMAX 3D.

„Hidden Universe pokaże Słońce, nasze ludzkie związki z kosmosem i niesamowite widoki odległych galaktyk we wcześniej nieznany sposób – dając nowy widok na Wszechświat” wyjaśnia producent, Stephen Amezdroz.

Narratorką filmu jest Miranda Richardson, brytyjska aktorka, laureatka Złotego Globu za rolę w filmie kina studyjnego „Enchanted April” oraz nominowana do Oscara i Złotego Globu za rolę w „Damage” Louisa Malle'a, za którą otrzymała nagrodę BAFTA.

„Hidden Universe” został sfilmowany w technice 15/70 mm i wyprodukowany przez nagradzaną australijską firmę December Media, we współpracy z Film Victoria, Swinburne University of Technology oraz ESO. Film został wyprodukowany i dystrybuowany także we współpracy z MacGillivray Freeman Films, wiodącym na świecie producentem i dystrybutorem filmów IMAX, dwukrotnie nominowanym do Oscara.

„Bardzo chętnie pokażemy teleskopy ESO i przełomowe wyniki naukowe w IMAX” powiedział Lars Lindberg Christensen, dyrektor Departamentu Edukacji i Popularyzacji w ESO. „Jedynie format IMAX może naprawdę przekazać zapierające dech w piersiach doświadczenie obejrzenia najbardziej zaawansowanych teleskopów ludzkości w akcji.”

Lista kin pokazujących „Hidden Universe” będzie aktualizowana na oficjalnej witrynie filmu.

Uwagi

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

December Media jest jedną z najbardziej doświadczonych australijskich firm produkujących filmy dokumentalne. Z siedzibą w Melbourne, firma znana jest z jakości swoich produkcji dokumentalnych i filmowych wykonanych na rynek australijski i światowy. Mając ponad 20 lat doświadczenia w filmach dokumentalnych, edukacji, wielokrotnie nagradzanych produkcji telewizyjnych na żywo i animowanych dla dzieci, December Media udostępnia możliwości rozwoju, finansowania i doświadczenie w produkcji, a także szeroką sieć dystrybucji i powiązań finansowych na całym świecie.

Film Victoria, agencja rządowa i strategiczny partner przemysłu filmowego, finansuje i promuje wielkie, oryginalne filmy, wykonane w Victorii w Australii, przeznaczając co roku ponad 7,2 milionad dolarów australijskich na lokalne projekty telewizyjne i filmowe. Agencja umożliwiła najnowocześniejsze pozastawowe i międzynarodowe produkcje w Victorii, w tym „I Frankenstein”, miniserial HBO “The Pacific”, “Don't Be Afraid of the Dark”, “Where the Wild Things Are”, “Ghost Rider” oraz “Knowing”.

Swinburne 3D Productions, razem ze Swinburne University Center for Astrophysics and Supercomputing, jest liderem w produkcji filmów naukowych i najnowszych wizualizacjach kosmosu, łączących dane naukowe z włąsnymi, innowacyjnymi technikami w animacji CGI oraz 3D. Swinbourne specjalizuje się w filmach, interaktywnej treści oraz produkcjach edukacyjnych. Posiada ponad dziesięć lat doświadczeń w produkowaniu filmów stereo-3D.

MacGillivray Freeman Films jest czołowym niezależnym producentem i dystrybutorem wielkoekranowych flmów dla kin IMAX, w tym nominowanych do Oscara Dolphins” oraz „The Living Sea”. W ciągu ostatnich czterdziestu lat filmy tego producenta były pokazywane w czołowych instytucjach na całym świecie, czyniąc firmę pierwszym producentem filmów dokumentalnych, który osiągnął poziom miliarda dolarów. Filmy z MacGillivray Freeman są znane ze swojego artyzmu i udanego połączenia edukacji z rozrywką, a także z ukazywania nauki i przyrody.

Linki



Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,576,148 unikalne wizyty