Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:44:05

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Sunjammer- żagiel słoneczny w okolice L1 Ziemia-Słońce

Astronautyka Sunjammer Misja Sunjammer / Credits - L'Garde, NASATrwa budowa małej amerykańskiej sondy Sunjammer. Na pokładzie tej sondy znajdzie się żagiel słoneczny o powierzchni aż 1200 metrów kwadratowych. Sunjammer zostanie wysłany w okolice punktu L1 układu Ziemia-Słońce.


Żagle słoneczne od dekad są postulowane jako forma napędu kosmicznego. Jednakże, dopiero w 2010 roku po raz pierwszy przetestowano koncepcję żagla słonecznego jako głównego napędu oraz poza bezpośrednim otoczeniem Ziemi. Stało się to dzięki japońskiej misji IKAROS, która została wyposażona w żagiel słoneczny o powierzchni 170 metrów kwadratowych.

Misja Sunjammer ma postawić poprzeczkę jeszcze wyżej. Tym razem planowane jest rozwinięcie żagla o powierzchni aż 1200 metrów kwadratowych. Rozwinięty w przestrzeni kosmicznej żagiel będzie dłuższy od całego zestawu promu kosmicznego (wahadłowca, rakiet pomocniczych i zbiornika na paliwo i utleniacz), czyli ponad 56 metrów. Co ciekawe, masa sondy Sunjammer to zaledwie 153 kg a wymiary to około 71x71x97 cm – jest to dość typowy „mały satelita”. Masa samego żagla słonecznego to około 8,5 kg.

Sunjammer jest budowany przez firmę L'Garde, w ramach programu demonstracji technologii realizowanego przez NASA. L'Garde ma już kilkadziesiąt lat doświadczeń w budowie rozkładanych lub pompowanych systemów atmosferycznych i kosmicznych. Przez długi czas większość prac L'Garde była wykonywana dla amerykańskiego wojska (np. pompowane cele atmosferyczne). Od kilkunastu lat L'Garde realizuje także projekty dla sektora kosmicznego, których ważnym etapem będzie misja Sunjammer. W tym projekcie L'Garde ma kilku partnerów, w tym i z Europy - Imperial College London i University College London, które dostarczą magnetometr i sensor plazmy. Partnerem jest także firma Celestis, specjalizująca się w „kosmicznych pochówkach”. Celestis otrzymała 4 kg, w których umieści prochy różnych zmarłych ludzi.

Start Sunjammera nastąpi w czwartym kwartale przyszłego roku na pokładzie rakiety Falcon 9. Sunjammer zostanie wysłany w przestrzeń kosmiczną jako ładunek dodatkowy. Głównym ładunkiem w tym locie ma być Deep Space Climate Observatory, nieoficjalnie nazywany „GoreSat”.

Celem misji Sunjammer jest zademonstrowanie możliwości typowych operacji satelitarnych z wykorzystaniem żagla słonecznego w warunkach „deep space”. Sunjammer ma dotrzeć, a następnie operować w okolicy punktu L1 układu Ziemia-Słońce, około 1,5 mln kilometrów „przed” naszą planetą w kierunku naszej Dziennej Gwiazdy. Ta sonda ma zademonstrować możliwość przeprowadzenia typowych operacji satelitarnych, takich jak utrzymanie orientacji, utrzymanie danej pozycji w przestrzeni kosmicznej czy nawigacji (do punktu, wokół punktu itp.).

Konstruktorzu Sunjammera uważają, że w przyszłości będzie możliwe wykonanie szeregu misji typu „deep space” z użyciem żagla słonecznego. Wśród potencjalnych misji wymienia się monitorowanie pogody kosmicznej z punktów L układu Ziemia-Słońce, komunikację (zarówno cywilną, jak i wojskową), obserwację naszej planety, obserwację innych satelitów w punktach L oraz... misje komercyjne, podobne do tej, którą na Sunjammerze chce zrealizować Celestis. Jeśli wyprawa sondy Sunjammer zakończy się sukcesem, to możliwe, że będzie to prawdziwy początek używania technologii żagli słonecznych w misjach satelitarnych.

(NASA)
Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,415 unikalne wizyty