Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:44:58

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Opportunity w pobliżu Solander Point

Astronautyka slowaKluczowe Zdjęcie z kamery Navcam wykonane podczas Sol-3364. Po prawej stronie widoczne jest wzgórze Solander Point (NASA/JPL)Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa, której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA. Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa nadal. Do 19 marca 2013 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 3253 marsjańskie dni i przebył dystans 35 625,03 metra.

Oto kolejne wieści z pracy niestrudzonego łazika.


slowaKluczowe Skała Esperance, która stanowi dowód na istnienie przeszłego środowiska wodnego o neutralnym pH (NASA/JPL)Opportunity sukcesywnie zmniejsza dystans dzielący go do wzgórza Solander Point. Ostatnia aktualizacja położenia pokazuje, że łazik znajduje się już tylko w odległości 250-300 m od celu.

slowaKluczowe Trasa jaką Opportunity przebył od opuszczenia Cape YorkPojazd Opportunity rozpoczął przejazd w kierunku Solander Point w maju tego roku. Nastąpiło to po długim okresie jaki łazik spędził w centralnej części Cape York, gdzie intensywne badania dostarczyły dowodów sugerujących przeszłe wodne środowisko o neutralnym pH. Jednym z kluczowych śladów była analiza skały Esperance. Perspektywa zbliżającej się zimy oraz chęć eksploracji rejonów znajdujących się na południe od Cape York spowodowała, że zdecydowano się opuścić ten rejon i dotarcie do Solander Point przed początkiem sierpnia.

slowaKluczowe Położenie Opportunity podczas Sol-3364 (NASA/JPL/P.Stooke/E.Tesheiner)Łazik ruszył w kierunku południowym wzdłuż wschodniej części Cape York. Po opuszczeniu tej formacji, został skierowany w kierunku południowo-zachodnim w stronę niewielkiego wzniesienia Sutherland Point. Tam pojazd skierował się na południe i dojechał do pobliskiej formacji Nobbys Head, którą w czerwcu minął od strony zachodniej. Dalej do przebycia pozostał już tylko kilometrowy odcinek prowadzący prosto w stronę północnych zboczy Solander Point. Kolejne przejazdy, niektóre przekraczające nawet 100 m, szybko zmniejszały dystans do celu podróży. Na początku lipca Opportunity znalazł się w połowie drogi pomiędzy Nobbys Head a Solander Point.

slowaKluczowe Zbocze wzgórza Solander Point sfotografowane podczas Sol-3363 (NASA/JPL)Ostatnia dostępna aktualizacja położenia Opportunity zanotowana podczas Sol-3364 pokazuje, że łazik znajduje się w odległości 250-300 m od wzgórza Solander Point. Opierając się na poprzednich przejazdach i dokonując ich ekstrapolacji można zauważyć, że teoretycznie Opportunity powinien dotrzeć do Solander Point już w przyszłym tygodniu. W praktyce jednak, może to nastąpić nieco później. W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że być może łazik tymczasowo zostanie skierowanych na wschód, a następnie znowu na południe w stronę Solander Point. Najprawdopodobniej ta nieoczekiwana zmiana trasy miałaby umożliwić pomiary stereo ukształtowania północnego zbocza Solander Point.

slowaKluczowe Mapa minerałów występująca w pobliżu krateru Endeavour. Uwagę zwraca silna koncentracja minerałów ilastych na wzgórzu Cape Tribulation (NASA/JPL)Po dotarciu do wzniesienia Solander Point, jego zbocza mają zostać wykorzystane podczas najbliższej zimy, umożliwiając optymalne ustawienie paneli słonecznych. Po jej zakończeniu nastąpią dalsze badania Solander Point, a w przyszłości niewykluczone są badania kolejnych wzgórz w tym "świętego Grala" tej misji - wzgórza Cape Tribulation. Tam spektrometr CRISM sondy MRO zarejestrował silną koncentrację minerałów ilastych, które podobnie jak skała Esperance jest śladem po przeszłym wodnym środowisku o neutralnym pH.

Źródło: NASA/JPL

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,424 unikalne wizyty