Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 20-4-2024 00:49:56

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Kosmiczne aplikacje pozwalają wykryć chorobę Alzheimera

Nauka Ilustracja przedstawia uszkodzenia mózgu wywołane chorobą Alzheimera. (Credit: Wikipedia) Ilustracja przedstawia uszkodzenia mózgu wywołane chorobą Alzheimera. (Credit: Wikipedia)Czy aplikacje dedykowane wyspecjalizowanemu sektorowi kosmicznemu mogą przydać się w zastosowaniach ziemskich? Tak, czego przykładem jest AlzTools 3D Slicer pozwalający na wykrywanie choroby Alzheimera.


Choroba Alzheimera jest i będzie jedną z najgroźniejszych dolegliwości krajów uprzemysłowionych, gdzie średnia wieku stale rośnie. Ryzyko zachorowania po 70 roku życia wynosi 5%, a dziesięć lat później już 20-30%. Przewidywana długość życia po wystąpieniu wczesnych objawów to maksymalnie 7 lat. Chory cierpi na zaburzenia pamięci, maleją jego zdolności poznawcze, uwaga i motywacja. Dodatkowo większość pacjentów z chorobą Alzheimera przejawia także objawy choroby Parkinsona (degeneracja pnia mózgu).

Liczba zachorowań na demencję i chorobę Alzheimera w poszczególnych państwach na 100 000 mieszkańców. Jasnożółty kolor odpowiada 100 osobom, następnie pomarańczowy 200, aż do czerwonego, który oznacza 300 osób cierpiących na demencję. Stan na rok 2004, wg danych WHO. (Credit: Wikipedia) Liczba zachorowań na demencję i chorobę Alzheimera w poszczególnych państwach na 100 000 mieszkańców. Jasnożółty kolor odpowiada 100 osobom, następnie pomarańczowy 200, aż do czerwonego, który oznacza 300 osób cierpiących na demencję. Stan na rok 2004, wg danych WHO. (Credit: Wikipedia)Jak wykryć chorobę Alzheimera? Sposobów jest kilka, ale najpewniejszym jest magnetyczne obrazowanie mózgu. Pacjenci z chorobą Alzheimera mają zmniejszoną objętość kory mózgowej i struktur podkorowych. Poprzez obserwację zdjęć z magnetycznego rezonansu lekarz-specjalista może stwierdzić czy to na pewno choroba Alzheimera (a nie np.: otępienie starcze). Problem występuje w przypadku wczesnej diagnozy, kiedy zmiany patologiczne (degradacja neuronów glutaminianergicznych w korze mózgu, zmiany morfologiczne w hipokampie i ciele migdałowym) nie są rozległe. Wtedy wymagana jest ekspertyza lekarza z dużym doświadczeniem. Może zająć ona sporo cennego dla pacjenta czasu.

Z tego też względu opracowano aplikację, której zadaniem jest wspomaganie lekarzy w wykrywaniu zmian strukturalnych w mózgu, wywołanych chorobą Alzheimera.

Informatycy z Elecnor Deimos (Hiszpania) od lat zajmują się oprogramowaniem dedykowanym do analizy obrazów satelitarnych i wykrywania oraz oznaczania obiektów znajdujących się na tych zdjęciach. Na podstawie doświadczeń zebranych przy kosmicznych aplikacjach, programiści stworzyli aplikację dla medycyny. AlzTools poddaje analizie zdjęcia mózgu (a właściwie jego przekroje) uzyskane przy pomocy rezonansu magnetycznego. Medycy specjalizujący się w chorobie Alzheimera odpowiadają za prawidłowe oznaczenie poszczególnych regionów mózgu oraz widocznych zmian patologicznych.

Narzędzie AlzTools aktualnie znajduje zastosowanie na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Castilla La Mancha w Albacete (Hiszpania). Po serii testów może dostać się do komercyjnego użytku. Jest to przykład na to, jak kosmiczne technologie mogą zostać przetransferowane na szerszy, ziemski rynek.

Z czasem AlzTools wejdzie do powszechnego użytku, co obniży koszta wykrywania choroby Alzheimera. Być może do poziomu, który pozwoli na powszechne badania społeczeństwa.

(ESA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,246,592 unikalne wizyty