Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 02-4-2025 10:40:26

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Badanie zjawisk pogodowych na Uranie i Neptunie

Astronomia Zdjęcie Neptuna wykonane przez sondę Voyager II w sierpniu 1989 roku. Na środku widoczna jest Wiela Ciemna Plama w towarzystwie białych chmur, doświadczających szybkich zmian. Na południu widoczny jest utwór nazwany Ciemną Plamą 2, unikalną ze względu na białe wnętrze. Wiatry na równiku wieją przeważne z kierunku zachodniego, osiągając prędkość około 1300 km/h, w momencie gdy prędkości wiatrów na wyższych wysokościach (bliżej biegunów) wieją z kierunku wschodniego, osiągając prędkość około 900 km/h. Credits: NASA Zdjęcie Neptuna wykonane przez sondę Voyager II w sierpniu 1989 roku. Na środku widoczna jest Wiela Ciemna Plama w towarzystwie białych chmur, doświadczających szybkich zmian. Na południu widoczny jest utwór nazwany Ciemną Plamą 2, unikalną ze względu na białe wnętrze. Wiatry na równiku wieją przeważne z kierunku zachodniego, osiągając prędkość około 1300 km/h, w momencie gdy prędkości wiatrów na wyższych wysokościach (bliżej biegunów) wieją z kierunku wschodniego, osiągając prędkość około 900 km/h. Credits: NASABadacze z Instytutu Weizmanna oraz innych ośrodków naukowych ustalili jak duża może być strefa w atmosferach Urana i Neptuna, w której występują zjawiska pogodowe.


Jak duża jest strefa wiejących wiatrów w atmosferach najmniejszych gazowych planet w Układzie Słonecznym? Badacze postanowili odpowiedzieć na to pytanie, mając na uwadze, że na Uranie i Neptunie wiatry osiągają prędkość ponad 1000 km/h, huragany są wielkości Ziemi, a taka sama pogoda może się utrzymywać przez wiele lat. Obie planety charakteryzują się podobnym klimatem, nawet pomimo tego, że Uran porusza się po orbicie wokółsłonecznej „leżąc” na boku i kierując ku Słońcu na zmianę przez 42 lata jeden ze swoich biegunów polarnych.

Wiatry wiejące na Uranie i Neptunie widoczne są na ich zewnętrznej powierzchni, jednak aby lepiej zrozumieć system pogodowy badacze zdają sobie sprawę z tego, że trzeba spojrzeć nieco głębiej. Przykładowo trzeba wiedzieć czy charakter pogody definiowany jest przez zmiany zachodzące pod powierzchnią lub też czy wpływ nań mają procesy zachodzące płycej. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Weizmanna, Uniwersytetu Arizony oraz Uniwersytetu w Tel Avivie wskazuje na możliwość występowania zjawisk pogodowych względnie głęboko pod widzialną powierzchnią Urana i Neptuna.

Zrozumienie atmosferycznej cyrkulacji nie jest proste w przypadku planet nie posiadających stałej powierzchni oraz braku wyraźnie zarysowanych granic pomiędzy stałymi, ciekłymi a gazowymi warstwami globu. Od momentu odkrycia w latach 80-tych ubiegłego wieku silnych wiatrów na Uranie i Neptunie przez sondę Voyager II pionowy zakres występowania zjawisk atmosferycznych był źródłem wielu pytań dotyczących naszego zrozumienia fizyki zjawisk zachodzących w atmosferze oraz struktury wewnętrznej tych planet. Sytuację tę udało się wyjaśnić grupie naukowców prowadzonej przez doktora Yohai Kaspiego. Kluczowa w określeniu górnego limitu grubości warstwy atmosferycznej gazowych gigantów okazała się nowatorska metoda analizy ich pola grawitacyjnego.

Zmiany w dystrybucji masy planet są przyczyną obserwowanych fluktuacji pola grawitacyjnego. Przykładowo na Ziemi na samolot lecący nad górami działa dodatkowa, niewielka siła grawitacyjna, wygenerowana przez większą ilość materii naszej planety. Gazowe giganty, tak jak Ziemia, są szybko obracającymi się ciałami, które w rzeczywistości mają doby krótsze od ziemskiej. Tempo rotacji Urana i Neptuna to odpowiednio 17 i 16 godzin. Z uwagi na tę szybką rotację wiatry wirują wokół obszarów wysokiego i niskiego ciśnienia. Zjawisko to umożliwia rozpoznanie charakteru relacji pomiędzy dystrybucją ciśnienia i gęstości, a obszarami z występującymi wiatrami. Wygenerowane fizyczne zasady umożliwiły po raz pierwszy w historii kalkulację grawitacyjnej sygnatury obszarów z dynamiczną pogodą, co z kolei umożliwiło stworzenie map grawitacyjnych Urana i Neptuna z uwzględnieniem wiejących na nich wiatrów.

Następnie porównano uzyskane dane z modelami pól grawitacyjnych planet przy uwzględnieniu braku wiatrów w ich atmosferach. W rezultacie uzyskano zakresy udziału czynników meteorologicznych w tworzeniu pola grawitacyjnego. Zespół naukowców wyciągnął wniosek, że strumienie gazów obserwowane w atmosferze występują w „pogodowej warstwie” o grubości nie większej niż 1000 km, co jest względnie niewielkim ułamkiem objętości planety.

Na tę chwilę nie planowana jest żadna misja do Urana lub Neptuna, jednak pewne analizy wysłania sondy w ich kierunku zostały już w przeszłości wykonane, o czym pisaliśmy w naszych artykułach (1, 2). Niemniej jednak rezultaty badań przeprowadzonych przez zespół Kaspiego będą przydatne w analizie procesów atmosferycznych innego ciała – Jowisza. W stronę tej planety kieruje się obecnie sonda Juno, która osiągnęła ostatnio półmetek swojej podróży. Za pomocą tego statku kosmicznego zebrane zostaną dane dotyczące pola grawitacyjnego Jowisza, co w połączeniu z opisaną w tym artykule metodologią pomoże ustalić zakres występowania dynamicznych procesów w atmosferze „króla planet”.

Uran i Neptun to obecnie najdalsze i w najmniejszym stopniu poznane planety w Układzie Słonecznym. Istnieje wiele pytań dotyczących kwestii ich uformowania oraz składu, które czekają na odpowiedź. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców pod przywództwem doktora Yohapi Kaspiego mogą pozwolić na znalezienie odpowiedzi na niektóre z tych pytań. Co więcej, wiele z odkrywanych obecnie planet pozasłonecznych posiada masy zbliżone do tych, jakimi charakteryzują się Uran i Neptun, w związku z czym prowadzone badania mogą pozwolić także na zrozumienie innych światów poza Układem Słonecznym.

(WIoS)
Źródło: Kosmonauta.net



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,210,093 unikalne wizyty