Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:13:56

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Archiwum Uranii Postępów Astronomii trafiło do internetu opublikowano pierwszą część

Astronomia ksiązki Okładka pierwszego numeru czasopisma „Urania” („Uranja”) z roku 1922. Źródło: Urania – Postępy Astronomii. Okładka pierwszego numeru czasopisma „Urania” („Uranja”) z roku 1922. Źródło: Urania – Postępy Astronomii.Wraz z ukazaniem się numeru 4/2013 czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” w internecie zostało udostępnione cyfrowe archiwum tego jednego z najstarszych polskich czasopism - poinformowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne, które jest wydawcą czasopisma


„Urania – Postępy Astronomii” to czasopismo popularnonaukowe poświęcone badaniom kosmosu. Najnowszy jego numer 4/2013, który jest już dostępny w sprzedaży, to już 766 wydanie czasopisma według numeracji ciągłej. „Urania” ukazuje się od 1922 roku, jest zatem jednym z najstarszych czasopism wydawanych w Polsce. Wtedy miała tytuł „Uranja”, gdyż taka była pisownia w języku polskim przed reformą ortografii.

Redakcja rozpoczęła proces skanowania całego archiwum „Uranii”. Planowane jest udostępnienie kompletnego zestawu numerów „Uranii” od roku 1922 do 2011, a także historycznych numerów „Postępów Astronomii”. Na razie w sieci umieszczono pierwszą partię materiałów, obejmującą lata 1922-1929. Opublikowane numery można przeglądać bez opłat pod adresem: http://urania.pta.edu.pl/archiwum

Pliki zostały udostępnione w formacie PDF. Każdy z zeskanowanych numerów jest dostępny jako osobny plik, a poza tym wszystkie numery z danego rocznika zebrano w jeden zbiór PDF. Skany rozpoznano automatycznym oprogramowaniem OCR, można więc przeszukiwać ich treść.

„Ponad 90 lat istnienia naszego pisma to kilkadziesiąt tysięcy stron ciekawych materiałów. Mimo, że część informacji się zdezaktualizowała wraz rozwojem nauki, to wiele nadal może być interesującymi ciekawostkami dla współczesnego czytelnika. Interesującymi i ważnymi nie tylko dla środowiska astronomów i miłośników astronomii, ale także dla historii polskiej nauki i działań w zakresie popularyzacji” - powiedział dr hab. Maciej Mikołajewski, redaktor naczelny „Uranii – Postępów Astronomii”.

„Opublikowaliśmy skany najstarszych numerów, poczynając od pierwszego oficjalnego z 1922 roku. Ale przed tym oficjalnym początkiem było podobno jeszcze w latach 1919-1921 kilka pierwszych zeszytów, pisanych na maszynie i nawet ponoć ręcznie, kopiowanych na powielaczu. Nie znamy nikogo, kto by taki zeszyt miał w swoim księgozbiorze”
- dodał astronom.

Skanowanie przeprowadzono we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu, dzięki czemu archiwalne „Uranie” można przeglądać także w zasobach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej oraz wyszukać w indeksach katalogu NUKAT, który jest centralnym katalogiem dla polskich bibliotek naukowych i akademickich. W przypadku Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej pliki są dostępne w popularnym w bibliotekach cyfrowych formacie DjVu. Kopie zapasowe skanów przekazano także do Krajowego Magazynu Danych (KMD).

Polskie Towarzystwo Astronomiczne zapowiada sukcesywne udostępnianie kolejnych partii cyfrowych wersji starych numerów „Uranii”. Adres do archiwum „Uranii – Postępów Astronomii” to: http://urania.pta.edu.pl/archiwum

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,843 unikalne wizyty