Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:53:06

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Jak będzie wyglądać PW-Sat 2?

Astronautyka Czy tak będzie wyglądać PW-Sat 2? / Credits - Studenckie Koło Astronautyczne Czy tak będzie wyglądać PW-Sat 2? / Credits - Studenckie Koło AstronautyczneStudenckie Koło Astronautyczne opublikowało pierwsze grafiki satelity PW-Sat 2. Zapowiada się bardzo interesująca misja!


Kilka dni temu Studenckie Koło Astronautyczne (SKA), działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej, opublikowało pierwsze szczegóły dotyczące satelitarnej misji PW-Sat 2. Z opublikowanych informacji wynika, że PW-Sat 2 będzie satelitą standardu CubeSat 2U (dwie jednostki) i zostanie wyposażony w szereg instrumentów pokładowych. Podstawowy cel misji PW-Sat 2 jest edukacyjny, rozumiany m.in. jako zdobycie doświadczenia w samodzielnym zarządzaniu i pracy nad rzeczywistym projektem kosmicznym. Start tego satelity planowany jest aktualnie na jesień 2015 roku.

PW-Sat 2 ma być wyposażony m.in. w dwie kamery, sensor Słońca, system orientacji oraz żagiel, który posłuży do szybszej deorbitacji tego satelity. SKA właśnie opublikowało grafiki PW-Sata 2, które prezentujemy w galerii tego artykułu.

W porównaniu z pierwszym satelitą PW-Sat, projektowany obecnie PW-Sat 2 będzie wyposażony w szereg podzespołów świadczących o wyższym stopniu zaawansowania technologicznego misji. Uwagę zwracają przede wszystkim dwie cechy tego satelity: stosunkowo duży żagiel słoneczny oraz rozkładane panele słoneczne.

Z opublikowanych grafik wynika, że żagiel słoneczny PW-Sata 2 po rozłożeniu ma mieć wymiary około 200x200 cm. Żagiel ma znajdować się w odległości ponad jednego metra od satelity. Jest to stosunkowo duża wartość jak na zdolności satelitów typu CubeSat i sugeruje, że SKA w trakcie prac nad projektem PW-Sat skupi się także na kwestiach związanych z operacją niezawodnego i poprawnego rozkładania żagla w warunkach mikrograwitacji.

Grafiki prezentują także rozkładane panele słoneczne, co oznacza potrzebę zainstalowania dobrego systemu orientacji satelity. Jest to jeden z trendów rozwojowych u CubeSatów – jeszcze kilka lat temu satelity tego typu były wyposażone w panele słoneczne zainstalowane na wszystkich ściankach. Obecnie coraz częściej stosuje się bardziej zaawansowane systemy orientacji, pozwalające na lepsze zorientowanie takiego zminiaturyzowanego satelity względem Słońca i tym samym możliwość zainstalowania rozkładanych paneli słonecznych. Co ciekawe, grafiki sugerują, że te rozkładane panele będą wyposażone w ogniwa słoneczne po obu stronach paneli, co przekłada się na większą swobodę w trybach pracy i orientacji satelity. Warto tu dodać, że innym trendem rozwojowym CubeSatów jest instalowanie kamer pokładowych – w przypadku PW-Sata 2 obecnie zakłada się wykorzystanie dwóch kamer. Obecność kamer pokładowych oznacza lepsze tryby komunikacji satelity ze stacjami naziemnymi.

Ostatnia grafika w galerii tego artykułu prezentuje konfigurację PW-Sata 2 przed rozłożeniem żagla i paneli słonecznych, ale już po rozłożeniu anten systemu komunikacji. Jest to dość typowy wygląd satelity typu CubeSat po umieszczeniu na orbicie.

Opublikowane przez SKA grafiki sugerują, że PW-Sat 2 może być bardzo ciekawą misją, będącą technologicznym krokiem naprzód w porównaniu z pierwszym satelitą PW-Sat. Oczywiście, jest dość prawdopodobne, że niektóre elementy tej misji doświadczą modyfikacji lub redukcji, np. ze względu na ograniczenia budżetu masowego satelity. O wszystkich pracach nad satelitą PW-Sat 2 SKA będzie informować na łamach swojej strony www.pw-sat.pl oraz na profilu Faceboook.

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,519 unikalne wizyty