Chris Cassidy - jeszcze na ISS / Credits - NASAAmerykański astronauta Christopher Cassidy zaprasza do wycieczki po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Jedenastego września tego roku, po 166 dniach na orbicie, na Ziemię powrócił Sojuz TMA-08M. Na pokładzie tej kapsuły znajdowali się Rosjanie Paweł Winogradow (dowódca statku, 3 lot) i Aleksandr Misurkin (pierwszy inżynier pokładowy, 1 lot) oraz Amerykanin Christopher Cassidy (drugi inżynier pokładowy, 2 lot). Kosmonauci weszli w skład 35. Ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a od maja – w skład Ekspedycji 36.
Na tydzień przed opuszczeniem Stacji astronauta Cassidy dokonał poniższego nagrania-wycieczki po wnętrzu ISS. To nagranie można traktować jako swoisty zapis aktualnego stanu Stacji.
Chris Cassidy prezentuje ISS / Credits – NASA TV
Wycieczka zaczyna się w japońskim module Kibo, po czym następuje przejście (przez Harmony) do europejskiego modułu Columbus. Następnie Cassidy wraca do modułu Harmony przez który przechodzi do laboratorium Destiny, po czym do modułu-łącznika Unity. Będąc w Unity Cassidy prezentuje moduły PMM i Quest, po czym „wpływa” do Tranquility (Node 3), gdzie znajduje się stanowisko obserwacyjne Cupola. Na koniec tej części „wycieczki” Cassidy prezentuje wnętrze modułu magazynowego PMM (Leonardo).
Następnie, Cassidy „wpływa” przez łącznik PMA-1 do rosyjskiego segmentu Stacji, odwiedzając moduł Zarja oraz Zwiezda. Są to dwa podstawowe największe moduły rosyjskiej części ISS. Po odwiedzinach Zwiezdy Cassidy wraca do Zarji i przechodzi do amerykańskiej-międzynarodowej części Stacji. Wycieczka kończy się w punkcie startowym – wewnątrz modułu Kibo.
W porównaniu z poprzednimi podobnymi nagraniami „wycieczek” na oczy rzuca się duża ilość zapasów i sprzętu zapakowanego do toreb. Ma to częściowo związek z niedawną misją japońskiego pojazdu zaopatrzeniowego HTV-4, a częściowo z kwestią zupełnie innego trybu logistyki, jaki odbywa się od czasu końca programu wahadłowców. Warto zauważyć także, że rosyjski moduł Zarja obecnie pełni w zasadzie funkcję głównie magazynową.
Źródło: Kosmonauta.net
Przeczytaj więcej: