Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:55:19

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Udany drugi lot Świtezianki (15.09.2013)

Astronautyka SB SK Widok z SB SK5 września 2013 odbyła się druga misja balonu stratosferycznego autorstwa Sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronautycznego.

„Piętnastego września dwa tysiące trzynastego roku spadł na Ziemię, w okolicach wsi Węże, niezidentyfikowany obiekt latający. Naoczni świadkowie twierdzą, że wokół niego dostrzec można było czerwoną poświatę, a z jego wnętrza wydobywały się regularnie piszczące dźwięki. Na jego powierzchni można było zauważyć napisy w nieznanym języku. Grupa specjalistów już bada te dziwne znaki, a wstępne analizy wykazują, że mogą być to słowa niosące ze sobą groźbę i ostrzeżenie” - tak mogłaby się zakończyć ta historia. Wygląda lekko na science fiction, jednak prawdziwa opowieść jest nie mniej ciekawa.


Piętnastego września Sekcja Balonowa Studenckiego Koła Astronautycznego wysłała swój drugi balon stratosferyczny, misja miała wdzięczną nazwę "Światowid 2". O godzinie 16:45 po krótkim, bo zaledwie pięciogodzinnym opóźnieniu, gondola o nazwie "Świtezianka" została wyrwana z powierzchni Ziemi czterema metrami sześciennymi helu i wyruszyła w ponad dwugodzinną podróż w stratosferę.

Na pokładzie gondoli znajdowały się:
  • nadajnik APRS, który aktualizował co minutę położenie i wysokość balonu,
  • lokalizator GPS, który tuż przed lądowaniem wysyłał SMS ze współrzędnymi
  • dwie kamery rejestrujące cały lot, które dostarczyły twórcom wspaniałych ujęć Ziemi i czerni kosmosu.

SB SK gondola Gondola po znalezieniuPonadto pod gondolą podwieszony został eksperyment mający zebrać „gwiezdny pył”. Było to powtórzenie eksperymentu z poprzedniego startu przy wykorzystaniu zupełnie innego mechanizmu i metody pozyskiwania materiałów do badań naukowych. Niestety, jak to się czasem zdarza, tuż przed startem konstrukcja została uszkodzona i nie udało się zaobserwować kosmicznych żelaznych drobin, nad czym twórca eksperymentu ubolewa do dziś.

Warto przede wszystkim wspomnieć o samym wyglądzie gondoli. Została zaprojektowana na kształt spodka UFO i pomalowana w patriotyczne barwy z domieszką różu w celu podkreślenia kobiecości Świtezianki. Na jej powierzchni namalowane zostały napisy w języku klingońskim, znanym wszystkim fanom serii Star Trek. Na pierścieniach spodka zamocowano diody LED, których miganie towarzyszyło gondoli w całej podróży, a także bardzo ułatwiło nocne poszukiwania.

Członkowie zespołu szacują, że balon wzniósł się na wysokość 30,2 kilometrów, po czym zaczął szybko opadać, by ostatecznie około godziny 19:00 wylądować nieopodal lasu we wsi Węże. Po otrzymaniu potwierdzonej informacji z lokalizatora GPS zespół poszukujący wyruszył odzyskać różowiutką gondolę. Po dotarciu na miejsce była już gęsta noc, a okolica okazała się podmokłym terenem zarośniętym wysokimi na dwa metry krzakami i trawami. Poszukiwania kosztowały twórców projektu wiele trudu i wysiłku, gdyż przeczesywanie okolicy po ciemku nie było łatwym zadaniem. Na szczęśliwie około godziny 22:00 udało się dostrzec migające diody LED przedzierające się spomiędzy gęstwiny i gondola wróciła w ręce szczęśliwych i podekscytowanych właścicieli.

Celem projektu było powtórzenie zadań, jakie miała wykonać pierwsza misja z gondolą o imieniu "Jarowit-Jaryło", a którą nie do końca udało się wtedy zrealizować. Tym razem członkowie zespołu bogatsi o nowe doświadczenia ulepszyli działanie podzespołów, dzięki czemu misja Światowid 2 zakończyła się całkowitym sukcesem.

Kolejny start przewidywany jest na drugą połowę grudnia tego roku, a co znajdzie się na pokładzie i jaką formę tym razem przybierze gondola jest na razie tajemnicą członków Sekcji Balonowej. Więcej informacji na temat startów, a także relacje w czasie odbywających się lotów można śledzić na fanpage'u sekcji oraz na fanpage'u Studenckiego Koła Astronautycznego.

(SB SKA)

Źródło: Kosmonauta.net



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,547 unikalne wizyty