Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:30:56

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

W piątek rozpoczyna się 17. Festiwal Nauki w Warszawie

Nauka slowaKluczowe OpisZdjeciaPonad 1000 spotkań z nauką szykują pracownicy ponad 100 warszawskich placówek podczas 10 dni rozpoczynającego się w piątek 17. Festiwalu Nauki w Warszawie. Od 20 do 29 września atrakcje przygotowują m.in. uczelnie, instytucje badawcze i muzea.


"17 lat temu mieliśmy 72 imprezy, które odbywały się w ciągu jednego weekendu. Teraz festiwal trwa 10 dni, a spotkań jest około tysiąca. Imprezy dotyczą różnorodnych dziedzin wiedzy. Pokrywamy prawie całe pole nauki - od nauk przyrodniczych i filozofii zaczynając, na naukach humanistycznych i nauce w sztuce kończąc" - mówi w rozmowie z PAP dyrektor festiwalu, dr hab. Maciej Geller z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyjaśnia, że festiwal jest największą tego typu imprezą w Warszawie. W organizację festiwalu angażuje się ponad 1000 pracowników naukowych z ponad 110 placówek z Warszawy i najbliższych okolic (wliczając w to poszczególne wydziały uczelni). Geller wyjaśnia, że w festiwalu udział bierze większość dużych uczelni warszawskich i instytutów PAN, a poza tym jednostki branżowe, a także muzea prowadzące działalność edukacyjną.

Formy festiwalowych spotkań są bardzo różnorodne - organizowane są wykłady, debaty, doświadczenia, pokazy, warsztaty czy wycieczki. W programie znajdują się imprezy dla osób w każdym wieku, zaczynając już od trzylatków. Z myślą o najmłodszych organizowany jest np. 28 i 29 września Festiwal Nauki Młodego Człowieka. Poza tym przewidziano imprezy przeznaczone dla starszych dzieci, nastolatków czy osób po 15 roku życia. Geller dodaje, że imprezy przeznaczone są nie tylko dla dzieci, ale i dla osób dorosłych. "To nie są seminaria naukowe. Mówimy językiem przystępnym. Każdy, kto chciałby lepiej zrozumieć, co nas otacza, może przyjść posłuchać. Na pewno nie odejdzie niezadowolony" - zapewnia dyrektor FN.

Wstęp na wszystkie imprezy XVII Festiwalu Nauki jest wolny, ale w niektórych może brać udział ograniczona liczba widzów, więc konieczne są wcześniejsze zapisy. Zarejestrować się muszą np. osoby, które chciałyby uczestniczyć w warsztatach etnobotanicznych i dowiedzieć się, jak smakują liście stokrotki czy nasiona buka. Również ci, którzy chcą na sobie sprawdzić, czy mamy w mózgu licznik wyrazów powinni wcześniej zainteresować się rejestracją na warsztaty "czy tekst można policzyć?". Do programu festiwalu wcześniej powinni też zajrzeć ci, którzy chcieliby zobaczyć, jak samemu robić kosmetyki. Dla tych, którzy nie zdążą z rejestracjami, pozostają setki imprez festiwalowych, na które nie trzeba rezerwować miejsc.

Jednym z ważniejszych elementów festiwalu co roku są debaty główne. Tym razem festiwal otworzy spotkanie z ekspertami poświęcone gazowi łupkowemu. Inne z debat poświęcone będą np. modyfikacjom molekularnym w biologii i medycynie czy dyskusjom historyków o tym, czy "bić się czy nie bić".

Dr hab. Geller wyjaśnia, że warszawski festiwal nauki wzorowany jest na festiwalu nauki w Edynburgu. Tam na początku lat 80. XX wieku zastanawiano się, co będzie z przyszłością regionu. Jak wyjaśnia Geller, stwierdzono, że przyszłość regionu będzie zależała od inwestycji w naukę. "Rada miasta postawiła przed sobą zadanie, by popularyzować naukę - żeby mieszkańcy rozumieli, dlaczego warto w naukę inwestować" - tłumaczy Geller. W 1996 r. prof. David Shugar zaproponował, by podobne jak w Edynburgu spotkania z nauką zorganizować i w Warszawie. Dyrektor wyjaśnia, że u nas, w odróżnieniu od Edynburga, inicjatywa była oddolna "nie władze zaproponowały festiwal, tylko grupa naukowców" - dodaje dyrektor FN.

XVII Festiwal Nauki - Warszawa 2013 odbywa się pod patronatem Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich, prezesa i prezydium PAN oraz prezydent m.st. Warszawy. Hasło festiwalu brzmi "brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję".

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,716 unikalne wizyty