Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:56:49

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Trzy loty stratosferyczne z Gliwic - 28.09.2013

Astronautyka Start misji SEBA / Credits - Tomasz Brol Start misji SEBA / Credits - Tomasz BrolJeśli warunki atmosferyczne nie pokrzyżują planów, w sobotę 28 września z terenu lotniska Aeroklubu Gliwickiego na granicę kosmosu polecą 3 balony stratosferyczne. Do zespołu startowego dołączy słowacka ekipa STSproject.net.


Planowane są następujące loty stratosferyczne:
  • SEBA-4 będzie miał na pokładzie aparaturę pozwalającą przekazywać na żywo obraz górnych warstw atmosfery, czerń kosmicznej próżni oraz obraz krzywizny naszej planety. Ponadto ładunek będzie zawierał nadajnik pracujący w zakresie fal krótkich, który jest kolejnym testem przybliżającym organizatorów do wysłania balonu transkontynentalnego - który mamy nadzieję, będzie mógł przelecieć co najmniej nad Azją.
  • STS-8 jest to balon przygotowany przez zespół ze Słowacji, będą oni testowali nowe komputery pokładowe w warunkach kosmicznego zimna i próżni.
  • SEBA-5 to druga próba pobicia amatorskiego rekordu wysokości w bezzałogowym locie balonu. Rekord Polski, który został ustanowiony 4 maja 2013 przez balon SEBA-2 startujący również z gliwickiego lotniska wynosi 42650 m. Wynik ten daje SEBIe siódme miejsce w światowym amatorskim rankingu arhab.org. Aktualny amatorski rekord świata wynosi 44376 metrów i jest nie pobity od 11 sierpnia 2012 roku. Obserwacje i obliczenia dokonane od początku programu „Z Gliwic w Kosmos” sugerują, że tym razem się uda i to Polacy będą mieli rekord świata.

SEBA to skrót od słów Stratosferyczny Eksperymentalny Balon Amatorski.

Stratosfera, to miejsce gdzie panujące warunki są zbliżone do odległego zaledwie o kilkadziesiąt km kosmosu, przejmujące zimno sięgające nawet - 70 stopni Celsjusza, ciśnienie dość bliskie zeru. Na tej wysokości przestrzeń ponad głowami jest absolutnie czarna - nie ma błękitnego nieba, widać tylko jasną kulę Słońca i gwiazdy, a wszystko to w środku dnia. Jeśli z tej wysokości popatrzymy w dół, zobaczymy Ziemię i jej kulisty kształt. Lot wszystkich balonów będzie można śledzić na żywo w Internecie, a jeśli w warunkach polowych nie zawiedzie sprzęt – organizatorzy lotu będą starać się przekazać na żywo obraz Polski z wysokości 40 km do sieci.

Balony stratosferyczne używane są zarówno do badań naszej atmosfery, przewidywania pogody, jak również wykorzystywane przez agencje rządowe pokroju NASA, ponieważ pozwalają za ułamek kosztów misji kosmicznej przetestować urządzenia, które mają docelowo pracować w tak nieprzyjaznym środowisku jak kosmos. Wysłanie 1 kg ładunku przy pomocy balonu stratosferycznego jest ponad sześćdziesiąt razy tańsze niż wysłanie takiego samego ładunku na niską orbitę okołoziemską. Koszt balonu oraz gazu to ok 1 tys zł, miejsce dla 1 kg w rakiecie może kosztować nawet 200 tysięcy dolarów.

Lateksowy balon, napełniony będzie wodorem - najlżejszym gazem i podczas startu będzie miał średnicę ok 2m. Wraz ze wzrostem wysokości spadające ciśnienie atmosferyczne będzie rozpychało lateksową powłokę do średnicy ponad 20m (jest to rozmiar sporego domku jednorodzinnego), po czym balon - nie wytrzymując naporu gazu zostanie rozerwany, a kapsuła opadnie na Ziemię na małym spadochronie. Na przewidywane miejsce lądowania wyruszą ekipy poszukiwawcze celem podjęcia kapsuły.

Łączność z balonami będzie zapewniona przez krótkofalowców, którzy z terenu całej Europy będą nasłuchiwali sygnałów nadawanych przez nadajniki radiowe umieszczone w gondolach. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że rekord odległości w transmisji z balonu stratosferycznego również pobity został w Gliwicach - informacje nadawane z gondoli wyniesionej 20 października 2012 roku zostały bezbłędnie odebrane w Kanadzie - 6711 kilometrów dalej.

W galerii tego artykułu można zobaczyć zdjęcia z poprzednich misji.

Zdjęcie z misji SEBA / Credits - Tomasz Brol Zdjęcie z misji SEBA / Credits - Tomasz Brol Zdjęcie z misji SEBA / Credits - Tomasz Brol Zdjęcie z misji SEBA / Credits - Tomasz Brol







Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,567 unikalne wizyty