Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:51:59

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Deep Impact uznana za straconą - koniec misji

Astronautyka slowaKluczowe Wizualizacja Sondy DeepImpact w czasie zbliżenia do jądra kometySmutny koniec misji Deep Impact. Po miesiącu prób odzyskania łączności NASA uznała sondę za straconą i oficjalnie zakończyła jej misję.


Deep Impact amerykańskiej agencji kosmicznej ma na koncie zbliżenia do dwóch komet i łączny przebieg ponad 7,5 miliarda kilometrów w przestrzeni międzyplanetarnej - osiągnięcia o randze historycznej. Tym smutniejszy jest koniec jej ośmioletniej historii. Prawdopodobnie błąd w oprogramowaniu spowodował utratę kontroli nad pozycją sondy i tym samym utratę łączności z nią. Błąd wystąpił na początku sierpnia i przez ten czas inżynierowie NASA próbowali odzyskać kontakt ze statkiem.

Niestety, w piątek 20 września zespół Deep Impact z Jet Propulsion Laboratory oficjalnie uznała misję sondy za zakończoną. Dokładna pierwotna przyczyna, która spowodowała przerwanie łączności nie jest znana. Zespół natrafił jednak na potencjalny przyczynek w postaci błędu oprogramowania w komputerze pokładowym sondy. Mógł on spowodować problemy z wyznaczaniem czasu, a wywołany mógł być długim czasem trwania misji (tj. dłuższym niż pierwotnie planowano). Spowodowany tym błąd przepełnienia mógł powodować ciągłe resetowanie się komputera pokładowego, a przez to utratę położenia, a w końcu brak właściwego ukierunkowania ogniw słonecznych (do Słońca) i anteny wysokiego zysku (do Ziemi).

Misja sondy Deep Impact rozpoczęła się 12 stycznia 2005 roku. Jej głównym zadaniem było wystrzelenie impaktora w kierunku jądra komety Tempel 1 i obserwowanie skutków zderzenia. Zdanie udało się wykonać pomyślnie, i miał to być koniec jej półrocznej podstawowej misji.

Sześć miesięcy po wystrzeleniu sonda była nadal w doskonałym stanie. Dlatego też dyrekcja nasowskiego programu Discovery, do którego należał statek, postanowiła wykorzystać go do dalszych badań naukowych. Zwieńczeniem misji rozszerzonej było zbliżenie do drugiej komety, Hartley 2, które nastąpiło w listopadzie 2010 roku. Statek obserwował w międzyczasie wiele innych różnych ciał niebieskich: gwiazdy, planety, komety, a nawet egzoplanety. Pomagał też w poszukiwaniach wody na Księżycu i metanu na Marsie.

Deep Impact zakończył misję obserwując komety Garradd (C/2009 P1) i ISON. Dalekosiężne plany NASA wobec niej zakładały jeszcze jedno zbliżenie, mianowicie przelot koło asteroidy 2002 GT w 2020 roku. Wiemy już jednak, że ten regularnie przecinający orbitę Ziemi obiekt, pozostanie niepoznanym.

„Pomimo swojego niespodziewanego zejścia ze sceny, Deep Impact i tak osiągnęła więcej niż ktokolwiek mógł przypuszczać″, dodaje Lindley Johnson, kierownik misji w NASA. „Sonda Deep Impact całkowicie zmieniła naszą wiedzę o kometach i zapewniła nam wiele nieocenionych danych naukowych, których analiza potrwa jeszcze lata″.

Problem leżał w programie, który sterował misją o wiele lat dłużej niż miał pierwotnie to robić. [...] Spowodowało to błąd przepełnienie w komputerze pokładowym, a w końcu ciągłe jego resetowanie się.″
— Michael A'Hearn, główny naukowiec misji Deep Impact, University of Maryland

(SFN,NASA)
Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,508 unikalne wizyty