Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 16-7-2024 05:37:36

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogodasat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Chłodna poświata od powstawania gwiazd

esoPierwsze światło nowej, potężnej kamery na APEX

Obszar gwiazdotwórczy Mgławica Kocia Łapa widziany przez ArTeMiS Obszar gwiazdotwórczy Mgławica Kocia Łapa widziany przez ArTeMiS
Pokazany obraz rejonu gwiazdotwórczego NGC 6334 jest jednym z pierwszych obrazów naukowych z instrumentu ArTeMiS na APEX. Przedstawia poświatę wykrytą na falach o długości 0,35 milimetrów, pochodzącą od gęstych obłoków międzygwiazdowych ziaren pyłu. Nowe obserwacje z ArTeMiS są pokazane na pomarańczowo i zostały nałożone na zdjęcie tego samego obszaru wykonane w podczerwieni przez teleskop VISTA w Paranal.
Źródło:
ArTeMiS team/Ph. André, M. Hennemann, V. Revéret et al./ESO/J. Emerson/VISTA Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit
Na APEX (Atacama Pathfinder Experiment) został zainstalowany nowy instrument o nazwie ArTeMiS. APEX to teleskop 12-metrowej średnicy położony wysoko nad poziomem morza na pustyni Atakama, który działa na falach milimetrowych i submilimetrowych – pomiędzy zakresem podczerwonym, a falami radiowymi widma elektromagnetycznego. Będzie cennym narzędziem dla astronomów do spoglądania w głąb Wszechświata. Nowa kamera dostarczyła już szczegółowego i widowiskowego zdjęcia Mgławicy Kocia Łapa.
ArTeMiS [1] jest nową kamerą submilimetrową, która będzie wartościowym dodatkiem do zestawu instrumentow APEX i powiększy głębokości dokładność jego zdolności obserwacyjnych. Sieć detektorów nowej generacji ArTeMIS działa bardziej jak kamera CCD niż było to w przypadku detektorów poprzedniej generacji. Pozwoli to na szybsze wykonywanie map dużych fragmentów nieba z wiele większą liczbą pikseli.

Zespół [2], który zainstalował ArTeMIS, musiał zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami podogowymi, aby wykonać swoje zadanie. Bardzo silne opady śniegu na płaskowyżu Chajnantor prawie zasypały budynek sterowni APEX. Dzięki pomocy pracowników ALMA Operations Support Facility oraz APEX, zespół przetransportował pojemniki z ArTeMiS do teleskopu poprzez prowizoryczną drogę, unikając zasp i mógł zainstalować instrument, umieścić kriostat we właściwej pozycji oraz podłączyć go w docelowym położeniu.

Aby przetestować instrument, zespół musiał poczekać na bardzo suchą pogodę, ponieważ fale submilimetrowe, na których obserwacje ArTeMiS, są bardzo mocno absorbowane przez parę wodną w ziemskiej atmosferze. Gdy nadeszły takie warunki, udało się z sukcesem dokonać testów. Następnie instrument ArTeMiS został użyty w kilku projektach naukowych. Jednym z celów była rejon gwiazdotwórczy NGC 6334 (Mgławica Kocia Łapa) w południowym gwiazdozbiorze Skorpiona. Nowy obraz z ArTeMiS jest znacząco lepszy niż wcześniejsze obrazy tego samego obszaru uzyskane przez APEX.

Testy ArTeMiS zostały ukończone, a kamera powróci teraz do Saclay we Francji w celu zamontowanie dodatkowych detektorów. Cały zespół jest bardzo zadowolony z wyników pierwszych obserwacji, które są cudowną nagrodą za wiele lat ciężkiej pracy i nie byłyby uzyskane bez pomocy i wsparcia zespołu APEX.

Uwagi

[1] ArTeMiS oznacza Architectures de bolomètres pour des Télescopes à grand champ de vue dans le domaine sub-Millimétrique au Sol (sieć bolometrów dla naziemnych teleskopów submilimetrowych o dużych polach)

[2] Skład zespołu z CEA, uruchamiającego instrument: Philippe André, Laurent Clerc, Cyrille Delisle, Eric Doumayrou, Didier Dubreuil, Pascal Gallais, Yannick Le Pennec, Michel Lortholary, Jérôme Martignac, Vincent Revéret, Louis Rodriquez, Michel Talvard and François Visticot.

Więcej informacji

APEX działa w ramach współpracy pomiędzy Max Planck Institute for Radio Astronomy (MPIfR), Onsala Space Observatory (OSO) oraz ESO. Za funkcjonowanie APEX na Chajnantor odpowiada ESO.

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki


Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,756,580 unikalne wizyty