Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 16-4-2024 19:56:23

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogodasat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Obserwatorium ALMA ma już wszystkie 66 anten

eso Ostatnia antena ALMA Zdjęcie pokazuje ostatnią antenę dla projektu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) na krótko przed jej przekazaniem Obserwatorium ALMA. 12-metrowa czasza została wyprodukowana przez europejskie konsorcjum AEM. Jej przekazanie oznacza zwieńczenie budowy 25 europejskich anten - największego jak dotąd kontraktu ESO. Ostatnia antena widoczna jest na pierwszym planie po prawej. W tle znajduje się kilka innych anten. Źródło:
ESO/C. Pontoni
Ostatnia antena dla projektu Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) została właśnie przekazana Obserwatorium ALMA. 12-metrową czaszę wyprodukowało europejskie konsorcjum AEM. Jest to jednocześnie zakończenie sukcesem największego jak dotąd kontraktu ESO, obejmującego 25 europejskich anten.


Nowa antena jest 66., ostatnią anteną dostarczoną do obserwatorium. Ameryka Północna dostarczyła 25 anten 12-metrowych, natomiast Azja Wschodnia 16 (cztery 12-metrowe i dwanaście 7-metrowych). Do końca 2013 roku wszystkie ultraprecyzyjne 66 anteny radiowe dla fal milimetrowych/submilimetrowych powinny pracować razem jako jeden teleskop, w sieci, która będzie rozciągać się na aż 16 kilometrów na płaskowyżu Chajnantor na pustyni Atakama w północnym Chile.

Obserwatorium ALMA oficjalnie otworzył w marcu 2013 r. prezydent Chile, Sebastián Piñera (eso1312). Wydarzenie to oznaczało ukończenie wszystkich głównych systemów olbrzymiego teleskopu i formalnym przejściem z fazy tworzenia projektu do pełnoprawnego obserwatorium.

antena ALMA Zdjęcie pokazuje ostatnią antenę dla projektu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) na krótko przed jej przekazaniem Obserwatorium ALMA. 12-metrowa czasza została wyprodukowana przez europejskie konsorcjum AEM. Jej przekazanie oznacza zwieńczenie budowy 25 europejskich anten - największego jak dotąd kontraktu ESO.
Źródło:
ESO/C. Pontoni

Dostarczenie ostatniej anteny kończy fazę konstrukcyjną anten ALMA [1] i umożliwia naukowe użycie wszystkich 66 anten, wyznaczając początek nowej ery odkryć w astronomii. „Jest to ważny krok milowy dla Obserwatorium ALMA, ponieważ pozwala astronomom z Europy i innych miejsc na użytkowanie kompletnego teleskopu ALMA, z pełną czułością i powierzchnią zbiorczą” mówi Wolfgang Wild, europejski kierownik projektu ALMA.

Przekazanie ostatniej europejskiej anteny wyznacza także sukces największego do tej pory kontraktu ESO. Kontrakt z konsorcjum AEM [2] obejmował zaprojektowanie, wyprodukowanie, transport i zmontowanie 25 anten.

The final ALMA antenna is handed over to the observatory On 30 September 2013 the final ALMA antenna was handed over to the ALMA Observatory. This picture shows the antenna being moved on the giant transporter called Otto. The 12-metre-diameter dish was manufactured by the European AEM Consortium and also marks the successful delivery of a total of 25 European antennas — the largest ESO contract so far.
Credit: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Jaime Guarda

ALMA pomoże astronomom odpowiedzieć na ważne pytania o naszych kosmicznych korzeniach. Teleskop obserwuje Wszechświat na falach o długościach milimetrowych i submilimetrowych, pomiędzy światłem podczerwonym, a falami radiowymi widma elektromagnetycznego. Promieniowanie na tych długościach fali pochodzi od jednych z najchłodniejszych, ale także od jednych z najodleglejszych obiektów w Kosmosie, takich jak obłoki gazu i pyłu, w których rodzą się nowe gwiazdy, czy odległe galaktyki na krańcach obserwowalnego Wszechświata.

Wszechświat na falach submilimetrowych jest względnie mało zbadany, ponieważ teleskopy potrzebują ekstremalnie suchych warunków atmosferycznych, takich jak na Chajnantor, wielu dużych anten i zaawansowanej technologii detektorów. Nawet jeszcze przed ukończeniem budowy sieć ALMA była intensywnie używana do projektów naukowych i zademonstrowała wielki potencjał, skutkując publikacją wielu niesamowitych wyników naukowych (zobacz eso1336, eso1334, eso1333, eso1331, eso1325, eso1318, eso1313 oraz eso1234).

Uwagi

[1] ESO jest odpowiedzialne za budowę Rezydencji (Residencia), budynku, w którym będą mieszkać naukowcy.

[2] Konsorcjum AEM składa się z Thales Alenia Space, European Industrial Engineering oraz MT-Mechatronics.


Loading player...

Więcej informacji

Międzynarodowy kompleks astronomiczny ALMA działa w ramach partnerstwa pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile. Konstrukcja i użytkowanie ALMA w imieniu Europy jest kierowane przez ESO, w imieniu Ameryki Północnej przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO, a w imieniu Azji Wschodniej przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia wspólne kierowanie i zarządzanie konstrukcją, testowaniem i użytkowaniem ALMA.

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki


Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,235,034 unikalne wizyty