Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:35:26

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

56 Rocznica Sputnika I

Astronautyka Pełnowymiarowa makieta Sputnika 1 Pełnowymiarowa makieta Sputnika 1 - Wikipedia4 października 1957 roku w kosmosie znalazła się srebrzysta kula o średnicy prawie 60cm. Cztery długie wąsy anten utrzymywały łączność z ziemią. We wnętrzu nie mieściło się nic specjalnego. Nadajniki radiowe, akumulatory czujniki temperatury itp. Ale to właśnie Sputnik I stał się pierwszym statkiem kosmicznym człowieka. Radzieckim, bo był wynikiem wyścigu między dwoma mocarstwami, ale dzisiaj jest to odbierane już w zupełnie innych kategoriach. Sygnał był możliwy do odebrania przez każdego radioamatora na naszym globie. Misję zakończył 25 października, a w atmosferę wszedł 4 stycznia następnego roku.


Do momentu spłonięcia w atmosferze, Sputnik 1 zdążył okrążyć Ziemię 1400 razy, co oznacza, że przebył łącznie ok. 70 milionów kilometrów. Rakieta, która wyniosła Sputnika 1 również dotarła na orbitę okołoziemską. Była widziana z powierzchni Ziemi jako obiekt o jasności 1m. Sam Sputnik miał jasność 6m i był trudny do zaobserwowania. Pomimo tego obserwacje wizualne i radiowe Sputnika były prowadzone na całym świecie przez amatorów i profesjonalistów. Było to spowodowane między innymi tym, że Świat nie wiedział do końca, co krąży nad jego głową. Nie znano pojęcia „sztuczny satelita” i obawiano się, że może on przenosić broń.

Z przestrzeni kosmicznej nadawał sygnał radiowy na falach 20,005 MHz i 40,002 MHz, trzy razy w ciągu sekundy (do wysłuchania w zasobach Wikimedia Commons). Cztery anteny wystawały z kulistego statku pod kątem 35 stopni. Miały długość od 2,4 do 2,9 m. Statek pobierał 1 W mocy elektrycznej z 3 baterii srebrno-cynkowych. Korpus statku został wykonany z wysokoodblaskowego stopu aluminium o grubości 2 mm. Telemetrią przesyłano na Ziemię temperaturę poszycia statku (wewnątrz i na zewnątrz).

Bloczek pocztowy na 25 lat startu Sputnika I Bloczek pocztowy na 25 lat startu Sputnika I - WikipediaKilka replik Sputnika 1 można oglądać w muzeach w Rosji. Repliki znajdują się również w Muzeum Techniki w Warszawie, Planetarium w Olsztynie i w Smithsonian National Air and Space Museum.

Czym sputnik jest dla nas dzisiaj? Dowodem, że znalezienie się w kosmosie wymagało i wymaga od nas nadal niezwykle dużego wysiłku. Kolejne państwa wchodzące do elitarnego klubu szybko przekonują się po licznych katastrofach startujących rakiet, że droga w kosmos usiana jest samymi kolcami. To ciężka praca i niezwykle kosztowne zadanie. Determinacja współczesnego świata jest jednak ogromna. Bo jakież nam jeszcze zostały wyzwania? Kosmiczne podróże nadal pozostają nietrywialnymi problemami. Nawet weterani podboju kosmosu mają z tym niezwykle poważny problem. Ostatnie katastrofy rosyjskich rakiet skutecznie potrafią opóźniać wiele projektów w tym także komercyjnych. Jak się jednak okazuje brak konsekwencji jest główną przyczyna problemów. Do dnia dzisiejszego nie ma podstaw wiedzy dających możliwość kształcenia specjalistów tej branży. Choć czasy Ciołkowskiego mamy dawno za sobą i wydawało by się, że wiemy już na ten temet wystarczająco dużo, to wiedza ta jest niezwykle skrzętnie skrywana przez wszystkich członków elitarnych krajów kosmicznego obozu.

Jak dowiedzieliśmy się z zeszłorocznej konferencji w CNK z ojcami współczesnej kosmonautyki rosyjskiej, to brak odpowiednich specjalistów powoduje największe problemy. Szczególnie w obozie byłego CCCP cały arsenał inżynierów i naukowców po prostu przeniósł się do bardziej opłacalnych branży. Wiedza na temat lotów kosmicznych zniknęła razem z nimi. USA też nie jest dobrym przykładem jak ocalić od zapomnienia tak ważna branżę. Gdybyśmy ponownie chcieli polecieć na Księżyc naszą drogę do Srebrnego Globu musielibyśmy zacząć na nowo. Brakuje nawet podstawowej dokumentacji z tamtego programu … zniknęła. Sensownym wydaje się więc, że rynek lotów kosmicznych został uwolniony od wyłączności agencji rządowych. Komercyjny rozwój tego nowego działu gospodarki światowej może mimowolnie ocalić naszą wiedzę i stworzyć solidne podstawy dalszego rozwoju branży lotów kosmicznych.

Nasz kraj stopniowo dostrzega konieczność współistnienia na tym rynku. Mały kraj małe możliwości, ale oprócz cubesatów możemy się pochwalić obecnością w ESA, a to po wielu latach starań godne jest prawdziwego podziwu. Niestety teraz już nie będzie tylko z górki. Przed nami za to lśnią piękne perspektywy. I tak trzymać.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,298 unikalne wizyty