Stacja ISSNiemiecka agencja kosmiczna podpisała list intencyjny z amerykańską firmą Teledyne na budowę zaawansowanego systemu obserwacji Ziemi, który zostanie zainstalowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2015 roku.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest bardzo ciekawą platformą dla wielu różnych instrumentów pomiarowych. Najczęściej jednak Stacja była wykorzystywana do instalacji systemów naukowych – rzadziej o komercyjnym/aplikacyjnym znaczeniu. Wiele jednak wskazuje na to, że w najbliższych latach dojdzie do coraz częstszego wykorzystywania ISS do celów komercyjnych. Jednym z przykładów jest podpisanie wstępnej umowy o współpracę pomiędzy niemiecką agencją kosmiczną DLR a amerykańską firmą Teledyne na budowę zaawansowanego systemu obserwacji Ziemi. Instrument będzie nosić nazwę Multi-User System for Earth Sensing (MUSES).
MUSES ma dokonywać obserwacji naszej planety od zakresu widzialnego po podczerwień. Główne domeny obserwacji instrumentu MUSES to poszukiwanie pożarów, detekcja zmian, obserwacji mórz oraz badań atmosferycznych. Aktualne plany zakładają, że MUSES zostanie dostarczony na ISS w 2015 roku. Dane z MUSES mają być dostępne także w formie komercyjnej.
Co prawda ISS nie jest umieszczona na tak dogodnej orbicie jak większość satelitów obserwacji Ziemi, jednak możliwości energetyczne, telekomunikacyjne i sprzętowe Stacji pozwalają na instalację znacznie większych instrumentów. Ponadto, ISS przelatuje na większością zurbanizowanych terenów naszej planety, które w coraz większym stopniu wymagają zaawansowanych produktów obserwacji Ziemi. Dlatego też można założyć, że instrument DLR i Teledyne nie będzie jedynym tego typu, jaki w najbliższych latach pojawi się na ISS.
Źródło: Kosmonauta.net
Przeczytaj więcej: