Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:07:39

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Największy radioteleskop świata świętuje swoje 50-lecie

Astronomia sprzęt Radioteleskop Arecibo o średnicy 305 m. Źródło: H. Schweiker/WIYN oraz NOAO/AURA/NSF. Radioteleskop Arecibo o średnicy 305 m. Źródło: H. Schweiker/WIYN oraz NOAO/AURA/NSF.Obserwatorium Arecibo, które obejmuje największy na świecie pojedynczy radioteleskop, o średnicy ponad 300 metrów, obchodzi w tym roku 50-lecie swojego istnienia. To właśnie tym instrumentem polski astronom Aleksander Wolszczan odkrył na początku lat dziewięćdziesiątych pierwsze planety pozasłoneczne.


Obserwatorium Arecibo, określane też mniej znaną nazwą National Astronomy and Ionosphere Center (NAIC), to jedno z najważniejszych na świecie obserwatoriów prowadzących badania na falach radiowych. Pracuje tu radioteleskop o średnicy 305 metrów – największy tego typu pojedynczy instrument na świecie.

Instytucja znajduje się w Portoryko, które jest terytorium nieinkorporowanym Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty. Jest zarządzana przez stowarzyszenie amerykańskich uniwersytetów, na podstawie umowy z agencją rządową National Science Foundation (NSF). Instytucja zatrudnia około 140 osób, w tym kilkunastu naukowców.

Obserwatorium działa w trybie ciągłym, prowadząc obserwacje przez 24 godziny na dobę, bowiem fale radiowe można odbierać zarówno w dzień, jaki w nocy, w przeciwieństwie do obserwatoriów pracujących w zakresie optycznym, które zazwyczaj prowadzą obserwacje astronomiczne jedynie w nocy (z wyjątkiem wyspecjalizowanych obserwatoriów słonecznych). Prowadzi badania z zakresu radioastronomii i astronomii radarowej oraz służy do badań ziemskiej atmosfery.

arecibo Od wybuchów zaczęła się historia AreciboIdea powstania obserwatorium narodziła się dzięki prof. Williamowi E. Gordonowi, który pracował wtedy na Cornell University i zajmował się badaniami jonosfery. Naukowiec chciał wykorzystać obserwacje radarowe do badań jonosfery. Budowa obserwatorium rozpoczęła się w 1960 roku, a formalne otwarcie nastąpiło 1 listopada 1963 r.

W roku 1971 obserwatorium zaczęło używać nazwy National Astronomy and Ionosphere Center (NAIC). Radioteleskop doczekał się dwóch dużych unowocześnień: w roku 1974 zainstalowano nową powierzchnię o lepszych parametrach odbijających fale radiowe oraz nadajnik radarowy wysokiej częstotliwości. Drugie usprawnienie nastąpiło w 1997 roku, kiedy to zainstalowano ekran ochronny przed promieniowaniem naziemnym oraz silniejszy nadajnik radarowy.

Radioteleskop Arecibo może poszczycić się różnymi odniesieniami w kulturze. Występował m.in. w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Na przykład w filmach „Kontakt”, „Armageddon”, „Dzień zagłady” („Deep Impact”), jako sceneria jednego z filmów o przygodach Jamesa Bonda („GoldenEye), czy w jednym z odcinków serialu telewizyjnego „Z Archiwum X”. Obszar obserwatorium ma też stanowić inspirację dla jednej z map trybu multiplayer w grze komputerowej Battlefield 4, która ukaże się pod koniec b.r.

W 1999 roku dane z Arecibo zaczęły być analizowane przez społecznościowy projekt naukowy SETI@home, w ramach którego każdy internauta może udostępnić moc obliczeniową swojego komputera dla celów naukowych. Celem SETI@home są poszukiwania sygnałów od pozaziemskich cywilizacji. Radioteleskop Arecibo posłużył także do wyemitowania w kosmos sygnałów dla potencjalnych cywilizacji pozaziemskich.

Obserwatorium Arecibo prowadzi, oprócz badań naukowych, także działalność w zakresie popularyzacji nauki. W ostatnich dniach ogłoszono, że działające w jego ramach centrum dla zwiedzających otrzyma 2 miliony dolarów na odnowienie swoich ekspozycji.

Witryna internetowa obserwatorium ma adres Link.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,763 unikalne wizyty