Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:23:20

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

GOCE - początek deorbitacji przed 26 października

Astronautyka GOCE / Credits - ESA GOCE / Credits - ESAESA poinformowała, że przed 26 października wyłączy się silnik jonowy GOCE. Od tego momentu ten satelita zacznie opadać ku Ziemi a dwa lub trzy tygodnie później dojdzie do deorbitacji.


Misja GOCE (Gravity Ocean Circulation Explorer) rozpoczęła się 17 marca 2009 roku. Satelita został umieszczony na bardzo niskiej orbicie, o wstępnej wysokości około 280 km. Na tak niskiej orbicie występuje zauważalny opór górnych warstw atmosfery Ziemi, mogący szybko doprowadzić do deorbitacji satelity. Dlatego też GOCE został wyposażony w silnik jonowy oraz charakterystyczny, opływowy kształt. Zainstalowano także dwa małe stateczniki dla osiągnięcia większej stabilności. Za misję GOCE odpowiedzialna jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Wybór tak niskiej orbity był spowodowany misją GOCE. Ten satelita miał służyć do prowadzenia precyzyjnych pomiarów pola grawitacyjnego Ziemi oraz cyrkulacji wody w oceanach. Przez ponad 4 lata prac GOCE dostarczył bardzo precyzyjnych pomiarów, w tym i efektów powstałych podczas silnego trzęsienia Ziemi w Japonii w marcu 2011 roku.

W trakcie misji stopniowo obniżano orbitę GOCE. Początkowo satelitę umieszczono na 280 km, po czym obniżono orbitę do 270 km a następnie do 255 km. W listopadzie 2012 roku orbita GOCE została obniżona do 235 km a w maju 2013 - zaledwie do 229 km. W momencie startu GOCE miał masę 1100 kg, z czego 41 kg przypadło na paliwo do silnika jonowego - ksenonu. We wrześniu tego roku GOCE miał jeszcze 2 kg paliwa na pokładzie.

Analizy z początku września sugerowały, że paliwo w GOCE zakończy się 16 lub 17 października. Tak się jednak nie stało – 18 października w zbiornikach GOCE znajdowało się jeszcze około 350 gramów ksenonu. Tego dnia ciśnienie w systemie napędowym GOCE spadło poniżej 2,5 bar (prawie 2,5 ciśnienia atmosferycznego), co było wartością nominalną w trakcie misji tego satelity. Od tego momentu silnik jonowy GOCE zacznie działać coraz słabiej, aż wreszcie się wyłączy. Powinno to nastąpić jeszcze przed 26 października.

Prognozy przewidują, że w ciągu zaledwie dwóch lub trzech tygodni od momentu zakończenia pracy silnika GOCE dojdzie do zniszczenia satelity w górnych warstwach atmosfery naszej planety. Na wysokości około 80 km dojdzie do fragmentacji satelity na kilkadziesiąt kawałków. Około 250 kg szczątków tego satelity w 40-50 fragmentach powinno przetrwać przejście przed atmosferę i uderzyć w ziemię lub zatonąć w oceanie. Pas, w który, uderzą szczątki GOCE powinien mieć długość około 900 km. W tej chwili jeszcze nie wiadomo, gdzie ten pas się będzie znajdować - GOCE krąży po orbicie polarnej, zatem może to być praktycznie każdy punkt na Ziemi.

Misja GOCE była projektowana na 20 miesięcy. Jednakże, wskutek bardzo niskiej aktywności słonecznej i w konsekwencji niższej gęstości górnych warstw atmosfery naszej planety, satelita przebywa na orbicie już cztery i pół roku.

(ESA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,142 unikalne wizyty