Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:26:32

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

GOCE - deorbitacja 9 listopada?

Astronautyka GOCE Goce's insides © ESA - Wnętrze satelity GOCEPierwsze analizy tempa zmiany orbity GOCE sugerują, że ten satelita dokona deorbitacji około 9 listopada.

Zakończona na początku października misja europejskiego satelity GOCE, wkrótce wejdzie w ostatnią fazę, kiedy to ważący około tony pojazd wejdzie w ziemską atmosferę i tym samym ulegnie zniszczeniu. Ponieważ proces ten będzie zachodził w sposób niekontrolowany, niemożliwe jest dokładne przewidzenie miejsce potencjalnego spadku pozostałości satelity. Dodatkowym utrudnieniem jest również fakt, że urządzenie porusza się po orbicie polarnej o inklinacji 96,7 stopnia, co oznacza, że w zasadzie nie istnieje obszar Ziemi, który można by wyłączyć z takich rozważań.


Satelita GOCE został wystrzelony na niską orbitę w marcu 2009 roku z misją wykonania precyzyjnych pomiarów ziemskiego pola grawitacyjnego, a także wysokości poziomu morza, cyrkulacji wód oceanicznych oraz procesów zachodzących wewnątrz naszej planety. Urządzenie znajdowało się na wysokości pomiędzy 250 a 270 kilometrów, co stanowiło idealną odległość do prowadzenia zaplanowanych obserwacji, jednak rodziło przy tym problemy charakterystyczne dla wszystkich satelitów pracujących na podobnych orbitach i związane z wpływem szczątkowej atmosfery. Aby zapobiec szybkiej degradacji orbity i opadania GOCE, pojazd wyposażono w silniczki jonowe, które pozwalały mu na wykonywanie korekt prędkości, utrzymując parametry orbitalne w dłuższym okresie czasu. Dodatkowo sam satelita został zbudowany w sposób minimalizujący opory atmosferyczne, redukując w ten sposób zużycie ograniczonej ilości paliwa.

Obecnie orbita na której znajduje się GOCE uległa już znacznej degradacji, przy apogeum wynoszącym obecnie około 224 kilometrów i perygeum około 217 kilometrów. Ostrożne szacunki wyznaczają datę ostatecznego wejścia w atmosferę na dzień 9 listopada, przy czym dokładność wynosi około 3,5 dnia, a zatem okno potencjalnego spadku otwiera się 5 listopada, a kończy się 13 listopada. Oczywiście szacunki te mogą ulec zmianie.

Będzie to kolejny obiekt po satelicie UARS oraz ROSAT, który najprawdopodobniej rozpadnie się w trakcie przechodzenia przez gęstsze warstwy atmosfery, ale nie spłonie całkowicie - szacuje się, że około 200 do 400 kilogramów masy pojazdu jest w stanie dotrzeć do powierzchni Ziemi. Jest to wielkość zbliżona lub nieco mniejsza od pozostałości satelity UARS i zdecydowanie mniejsza niż odłamki satelity ROSAT, który ze względu na swoją zwartą budowę teoretycznie lepiej mógł znieść wejście w atmosferę.

Ponieważ satelita GOCE znajduje się na orbicie polarnej jego przeloty wypadają także nad terytorium Polski, jednakże z powodu niekorzystnych warunków (obecna pora roku) tranzyty na polskim niebie nie będą widoczne - GOCE będzie znajdować się bowiem w cieniu Ziemi, co wyklucza obserwacje wizualne.

(ESA, PFA)
Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,183 unikalne wizyty