Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 02-4-2025 10:25:05

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Czy węglowe światy są całkowicie bezwodne?

Astronomia Artystyczna wizja dwóch światów - po lewej zasobnej w wodę planety składającej się z krzemianów , natomiast po prawej jałowej planety zasobnej w węgiel / Credits: NASA/JPL-Caltech Artystyczna wizja dwóch światów - po lewej zasobnej w wodę planety składającej się z krzemianów , natomiast po prawej jałowej planety zasobnej w węgiel / Credits: NASA/JPL-CaltechWedług najnowszych badań teoretycznych, których przeprowadzenie sfinansowane zostało przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, na planetach bogatych w węgiel, wliczając w takowe tzw. „diamentowe planety”, może w ogóle nie występować woda.


Nasze Słońce jest gwiazdą ubogą w węgiel, co oznacza, że Ziemia składa się w większości z krzemianów niż z węgla. Przewiduje się jednak, że gwiazdy z większą ilością węgla mogą posiadać planety bogate w ten pierwiastek. Takie obiekty planetarne posiadałyby całe warstwy powierzchni składające się z diamentu!

W wyniku modelowania dystrybucji składników, wchodzących w skład układów słonecznych składających się w większości z węgla, naukowcy doszli do wniosku, że może tam występować brak lodu wodnego, będącego źródłem oceanów istniejących na planetach. Jest to paradoksalna sytuacja, gdyż to właśnie węgiel stanowi główny budulec życia. Tymczasem trzeba pamiętać, że jeśli występuje on w nadmiarze, to może wiązać tlen i zatrzymywać proces tworzenia wody.

Jednym z kluczowych pytań, powstałych na bazie przeprowadzonego badania planet zlokalizowanych poza Układem Słonecznych, jest to czy istnieją na nich warunki odpowiednie do podtrzymania życia. Wstępnie zalicza się do takiej grupy planety przebywające w tzw. strefie Goldilock’a, czyli rejonie danego układu solarnego, w którym woda może występować w stanie ciekłym. Misja Kepler wykryła wiele planet pozasłonecznych w takich strefach. Teraz naukowcy zajmują się wyłuskiwaniem z tej grupy odpowiedników rozmiarowych Ziemi.

Pozostaje jednak jeszcze inny aspekt – czy na planecie przebywającej w „strefie życia”, nawet pomimo teoretycznej możliwości istnienia oceanów, znajdzie się woda, która mogłaby je wypełnić? Badacze w próbie odpowiedzi na to pytanie posłużyli się modelami dobrze odzwierciedlającymi współczynnik ilości węgla do tlenu składających się na nasze Słońce, które tak jak inne gwiazdy, otrzymało zbiór składników, takich jak wodór, hel, azot, krzem, węgiel czy tlen, od gwiazd poprzedniej generacji czy samego „Big Bang’u”.

Wykonane modele poprawnie określiły ile wody zostało uwięzione w formie lodu na wczesnym etapie rozwoju naszego Układu Słonecznego. Komety i pierwotne asteroidy są podejrzewane o bycie największymi „magazynami” wody, chociaż naukowcy wciąż spekulują na ten temat. Według jednej z teorii obiekty gromadzące wodę przeniosły ją na Ziemię zza tzw. linii zamarzania.

Kiedy badacze wprowadzili w modele układów słonecznych gwiazdy bogate w węgiel, cała woda zniknęła. Można więc bez wahania stwierdzić, że istnieje wiele różnych form planet skalistych, z których te leżące w „węglowych” układach słonecznych, będą kompletnie jałowe i z pewnością nie pojawi się na nich życie jakie znamy. Dalsze wnioski będą opracowane na podstawie kolejnych badań przeprowadzanych przez astronomów.

(NASA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,210,053 unikalne wizyty