Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-10-2024 20:23:46

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

ESO świętuje 50 lat współpracy z Chile

eso ESO świętuje 50 lat współpracy z Chile ESO świętuje 50 lat współpracy z ChileDzisiaj mija 50. rocznica rozpoczęcia bardzo udanego związku pomiędzy ESO, a Chile, który pozwolił europejskiej i chilijskiej astronomii osiągnąć nowe granice nauki, technologii i kultury.


Początkowe porozumienie pomiędzy Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO), a rządem Chile, zwane „Convenio”, zostało podpisane 6 listopada 1963 roku. Pozwoliło ESO na umieszczenie teleskopów pod wyjątkowo czystym chilijskim niebem.

„Współpraca z Chile okazała się owocna i długotrwała. ESO jest naukowym i kulturalnym mostem pomiędzy Chile, a Europą; otwiera nowe szanse na przyszłość i dostarcza wielu korzyści dla Chile, krajów członkowskich ESO oraz oczywiście dla nauki i techniki” mówi Tim de Zeeuw, Dyrektor Generalny ESO.

Pierwszy teleskop ESO, ze zwierciadłem o 1-metrowej średnicy, został zainstalowany w 1966 roku, a Obserwatorium La Silla, które było pierwszym obserwatorium ESO, zostało uroczyście otwarte 25 marca 1969 roku przez Prezydenta Chile. Później w tym wspaniałym miejscu zbudowano teleskop 3,6-metrowy oraz Teleskop Nowej Technologii (NTT), a także kilka mniejszych teleskopów. Te osiągnięcia technologiczne doprowadziły do kolejnego kompleksu ESO w Chile, Obserwatorium Paranal.

Obserwatorium Paranal zostało otwarte 5 marca 1999 roku i jest domem Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), najbardziej zaawansowanego na świecie obserwatorium optyczno/podczerwonego. To tutaj uzyskano najważniejsze światowe osiągnięcia astronomiczne. Jest także miejscem, w którym pracują dwa najpotężniejsze na świecie teleskopy do przeglądów nieba, VISTA i VST.

Ostatnio, razem z partnerami z Ameryki Północnej i Azji Wschodniej, oraz we współpracy z Chile, ESO zbudowało Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), największy projekt astronomiczny na świecie. Znajdująca się na płaskowyżu Chajnantor sieć ALMA obejmuje 66 anten milimetrowych/submilimetrowych. Została uroczyście otwarta 13 marca 2013 roku przez Prezydenta Chile, Sebastiána Piñerę.

„ESO stało się instytucją aktywną w edukacji nowych pokoleń naukowców w Chile i Europie. Dało nam to szansę na utworzenie silniejszych związków pomiędzy naszymi społecznościami. Różnorodne komitety współpracy pomiędzy ESO, a Chile są tego wyraźnym przykładem. Nie tylko na poziomie naukowym, ale także kulturalnym i oświatowym” mówi Fernando Comerón, przedstawiciel ESO w Chile.

Jako kraj przyjmujący, Chile zyskuje preferencyjny dostęp do czasu obserwacyjnego na teleskopach ESO, co pozwala chilijskim astronomom na obserwacje najbardziej zaawansowanymi urządzeniami astronomicznymi na świecie.

W przyszłości ESO i Chile będą kontynuować zacieśnianie współpracy. Tydzień temu Prezydent Piñera przekazał dokumenty prawne, na mocy których tereny wokół Cerro Armazones zostały przekazane ESO (zob. eso1345). Cerro Armazones będzie miejscem dla następnego projektu ESO, Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), „największego oka świata na niebo”.

ESO, wraz z ambasadami Krajów Członkowskich, zaplanowało serię wydarzeń kulturalnych, aby uczcić rocznicę wraz z chilijskim społeczeństwem. Więcej informacji znajduje się tutaj.

Oprócz tego 8 listopada 2013 r. odbędzie się specjalne przyjęcie w ESO. Chilijscy przedstawiciele, ambasadorzy i reprezentanci Krajów Członkowskich oraz społeczność naukowa obecna w kraju, zostały zaproszone do upamiętnienia tej daty.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.


Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,295,044 unikalne wizyty