Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:43:30

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Łowcy Zaćmień - Kosmos TW nr 82

Astronomia ksiązki Zaćmienie Słońca z Marsa Curiosity sfotografował zaćmienie Słońca w wykonaniu Phobosa - w zasadzie to tranzyt a nie zaćmienieHybrydowe zaćmienie listopada tego roku wspaniale zgrało się z wydaniem numeru Kosmosu Tajemnic Wszechświata, już 82 numeru. Wraz z kolejnym numerem rozszerzyła się też nasza biblioteka filmowa. Kto nie docenił jeszcze nie tylko piękna ale i znaczenia zaćmienia Słońca w nauce ma ku temu jedyną okazję. Wydanie kolekcji zaczyna się nieubłaganie kończyć … ale czy coś podobnego wypełni pustkę po niej? Mamy nadzieję, że wypełni ją pasja jaką rozbudzi kolejnych kilka wyśmienitych tekstów wartych niezwykłej lektury.



Kosmos Tajemnice Wszechświata nr 82 Okładka 82 numeru Kosmos Tajemnice WszechświataNim Słońce zasłoni nam niewielki Phobos o czym donosi na stronie siódmej Curiosity, dowiemy się od Kamila Złoczewskiego o niezwykłym kometarnym cmentarzysku. I to pod samym nosem, bo tuż za orbitą Marsa. O tym, że krążą tam planetoidy wiedzą niejedni czytelnicy, ale komety? Wszystkiego dowiesz się z „Kometarne Cmentarzysko”. Ale aby nie kończyć tematu małych bestii naszego Układu warto zajrzeć do przybliżanego przez Dominikę Szatanik projektu SSA mającego przeciwdziałać katastrofom kosmicznym. Zapewne wszystko to ma swój początek w Czelabińsku, albo i jeszcze dalej na północy Rosji, gdzie do dzisiaj nie wiadomo co tak naprawdę się wydarzyło. Nim jednak strach spędzi nam sen z oczu warto dowiedzieć się, że ludzkość szykuje sobie alternatywę na bezczynne czekanie. W pierwszej kolejności musimy po prostu wiedzieć i temu służą trzy segmenty SSA, o których przeczytamy w pomarańczowym dziale.

Są dwa zdjęcia, które dla każdego ziemianina mają niezwykłe znaczenie i to nie tylko sentymentalne. Pierwsze powstało dzięki misji Apollo 8, gdy nasza planeta wyłoniła się zza horyzontu Księżyca. Znają je prawie … wszyscy. Nieco mniej znane jest utrwalone przez sondę Voyager 1, a obejmujące cały nasz Układ Słoneczny. Na tej mozaice jest jedna niepozorna kropka. Niepozorna ale najważniejsza ze wszystkich kropek na niebie. Jest jednak takich zdjęć więcej i to o nich pisze Kamil w „Obrazach Ziemi”.

jay m. pasachoff Jay M. Pasachoff prezentuje zaćmienie Słońca na Rapa Nui w 2010r. Credit: Jay M. Pasachoff - LinkTematem przewodnim wydania jest, a raczej są zaćmienia Słońca i to nie tylko te widziane z Ziemi. Dla wielu dzisiaj jedynie magiczne zjawisko, ale nie do końca tak jest. W tej magii kryje się cała nasza historia. Za cieniem Księżyca goni do czwartej strony Kamil by przedstawić nam „Łowców Zaćmień”. Chyba kultowym przedstawicielem tej grupy jest Jay Pasachoff. To jego zdjęcia przypomina nam czas zaćmienia na Wyspie Wielkanocnej. Na jego stronie znajdziemy masę wspomnień z wypraw na kolejne łowy – warto tam zajrzeć. Warto też pamiętać, że zaćmienie Słońca jest niezwykłe w całym układzie planetarnym. Przypomina nam o tym Curiosity rejestrujący tranzyt Phobosa na tle tarczy naszej gwiazdy. O niezwykłości tego zjawiska opowiadają nam Tomasz Lewicki oraz Izabela Spaleniak.

Na koniec Krzysztof Kida przybliża czytelnikowi jak pożeranie Słońca przez Wielkiego Smoka odcisnęło się na naszej kulturze i historii. Bo choć zaćmienie z Faraona B. Prusa znane jest niejednemu (kiedyś napisałbym, każdemu), to historia zna nie tylko takie przypadki.

Na koniec lub nie, ale trzeba jeszcze obejrzeć załączony na DVD film. Tak po prostu by przeżyć namiastkę tego co czeka cię czytelniku gdy … sam wybierzesz się na drugi koniec świata, by dogonić uciekający cień Księżyca.




Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,413 unikalne wizyty