Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:55:01

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Satelity, które polecą z BRITE-PL Lem - przegląd

Astronautyka Satelity, które polecą na pokładzie rakiety Dniepr / Credits - CBK PAN, DubaiSat, STSSat, WNISAT, La Sapienza, AprizeSat Proces integracji satelitów z rakietą nośną / Credits - blog.isilaunch.comZa mniej niż 48 godzin nastąpi start pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL Lem. „Nasz” satelita poleci wraz z 32 innymi satelitami. Ten artykuł opisuje część satelitów, które polecą z BRITE-PL Lem.


21 listopada 2013 roku, o godzinie 08:11 CET nastąpi start rakiety Dniepr. Do startu dojdzie z bazy wojskowej Dombarowskij, znajdującej się w Rosji, niedaleko granicy z Kazachstanem. Jest to wyjątkowy lot z dwóch względów – na pokładzie znalazł się polski satelita naukowy BRITE-PL Lem, a Dniepr łącznie wyniesie na orbitę aż 33 satelity*. Jest to rekord w ilości satelitów wyniesionych podczas jednego startu.

Niedawno zakończona została integracja satelitów z rakietą nośną. Satelity (albo zasobniki z satelitami) zamontowano na dwóch platformach, nazwanych Platformą A i Platformą B. Główne ładunki tego lotu umieszczono na Platformie A, natomiast „klasą ekonomiczną” tego lotu jest Platforma B. Na niej zainstalowano wszystkie mniejsze satelity tego lotu, w tym BRITE-PL Lem.

Satelity, które polecą na pokładzie rakiety Dniepr / Credits - CBK PAN, DubaiSat, STSSat, WNISAT, La Sapienza, AprizeSat Satelity, które polecą na pokładzie rakiety Dniepr / Credits - CBK PAN, DubaiSat, STSSat, WNISAT, La Sapienza, AprizeSatZdjęcia i grafiki niektórych z satelitów, które zostają wyniesione 21 listopada na orbitę prezentujemy w galerii tego artykułu. Głównym ładunkiem tego startu jest satelita DubaiSat-2. Jest to mały satelita obserwacji Ziemi, którego masa to około 300 kg a wymiary to 1,5x1,9 metra. Ten satelita został zbudowany w Południowej Korei dla Dubaju i jest częścią programu wymiany technologicznej oraz nauczania pomiędzy tymi państwami. Łącznie na orbicie będą przebywać trzy satelity DubaiSat: pierwszy został umieszczony w 2009 roku a trzeci zostanie wystrzelony w 2015 roku.

Drugim ładunkiem tego lotu jest południowokoreański STSAT-3 (Science and Technology Satellite-3). Jest to także satelita obserwacji Ziemi, o masie około 150 kg, wyposażony w niezastosowane wcześniej elementy, takie jak kompozytowa struktura, koreańskie baterie Li-Ion oraz komputer pokładowy oparty o procesor LEON-3.

Kolejne satelity tego lotu to:
WNISAT 1 (Weather News Inc. Satellite 1) – komercyjny nanosatelita o masie 10 kg, który ma koncentrować się na obserwacjach obszarów arktycznych oraz stężenia atmosferycznego CO2.

SkySat-1 – komercyjny mały satelita obserwacji Ziemi, który ma dostarczać panchromatycznych i multispektralnych zdjęć naszej planety.

UniSat-5 (University Satellite 5) – edukacyjny satelita zbudowany na uniwersytecie La Sapienza w Rzymie z czterema ładunkami naukowymi. Jednym z tych ładunków jest system uwalniania femtosatelitów formatu PocketQube (5x5x5 cm) – cztery z nich zostały zainstalowane wewnątrz UniSat-5. Nazwy tych femtosatelitów to Wren, $50SAT, Beakersat-1 oraz QBScout-1. Ponadto, UniSat-5 ma także uwolnić satelity formatu CubeSat: PUCP-SAT-1, HumSat-D, est@r-2 oraz Icube-1.

AprizeSat-7 i AprizeSat-8 – dwa argentyńskie nanosatelity o masie 12 kg, które mają być częścią systemu komunikacji na niskiej orbicie wokółziemskiej. Łącznie aż 64 satelity będą wspólnie funkcjonować w ramach konstelacji AprizeSat.

BRITE-PL Lem – polski satelita naukowy, będący częścią międzynarodowego konsorcjum BRITE. To konsorcjum ma się składać z sześciu satelitów, zbudowanych przez i dla Austrii, Polski oraz Kanady. Każdy z satelitów konstelacji BRITE ma wymiary 20x20x20 cm i masę 7 kg. Celem misji satelitów BRITE są precyzyjne pomiary astrosejsmologiczne najjaśniejszych gwiazd. Drugi polski satelita tej konstelacji, BRITE-PL Heweliusz, zostanie wystrzelony na orbitę jeszcze pod koniec tego roku.

BPA 3 (Blok Perspektivnoy Avioniki-1) – rosyjski zestaw eksperymentalnej awioniki, która nie zostanie odłączona od górnego stopnia rakiety Dniepr.

Ponadto, na pokładzie tego lotu rakiety Dniepr znajdą się następujące zminiaturyzowane satelity formatu CubeSat: UWE-3, Delfi-n3Xt, Triton 1, Cinema 2, Cinema 3, Dove 4, FUNcube-1, I-Cube, GOMX-1, CubeBug 2, NEE-02 Krysaor, HiNCube, ZACUBE 1, VELOX-P 2, First Move oraz OPTOS. Te satelity zostały zainstalowane na Platformie B, wewnątrz zasobników dostarczonych przez jedną z europejskich firm specjalizujących się w zminiaturyzowanych konstrukcjach satelitarnych. Wiele z tych konstrukcji to satelity amatorskie lub edukacyjne, wyposażone w nadajniki pracujące na amatorskich pasmach. Przykładowo, FUNcube-1 jest brytyjskim amatorskim CubeSatem, wraz z którym wyprodukowano urządzenie na USB, pozwalające (wraz z zestawem antenowym) na odbiór danych od satelity. Przynajmniej kilkaset sztuk tego urządzenia sprzedano na całym świecie – kilka z nich trafiło do Polski.

Najbliższy start rakiety Dniepr z pewnością będzie bardzo niecodziennym wydarzeniem. Ile spośród zainstalowanych satelitów zadziała prawidłowo? Czy pojawią się jakieś problemy? O tym dowiemy się już w najbliższych dniach.

(PFA, GSP, NSF, Źródło: Kosmonauta.netinformacje własne)


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,541 unikalne wizyty