Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-4-2024 20:14:11

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba

Wydarzenia Europa w nocy widziana z kosmosu,<br />
Źródło: NASA Europa w nocy widziana z kosmosu,
Źródło: NASA
Rozwój cywilizacji powoduje, że problem zaśmiecania nocnego nieba sztucznym światłem staje się coraz poważniejszy. Latarnie świecące mocnym światłem znajdują się już nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach, w tym w coraz większej liczbie wsi. Nadmierne nocne oświetlenie jest problemem nie tylko dla miłośników nocnego nieba, ale stanowi zagrożenie także dla zdrowia coraz większej liczby osób, ponieważ powoduje m.in. częstsze bóle głowy, zmęczenie, stres, odczucie niepokoju, bezsenność.


Czy pamiętacie, kiedy ostatni raz mieliście okazję widzieć naprawdę czarne nocne niebo pełne gwiazd, z górującą nad wami wstęgą Drogi Mlecznej, i nie mam tu na myśli zdjęcia na komputerze? Zapewne dawno i daleko od miejsca, gdzie mieszkacie.

Ponieważ zaśmiecanie światłem obejmuje coraz większe obszary Polski (co dobrze widać na załączonym zdjęciu), pojawiła się koncepcja ochrony nieba niezanieczyszczonego światłem. W Polsce istnieją już dwa takie miejsca: Izerski Park Ciemnego Nieba w Sudetach w województwie dolnośląskim (utworzony 4.11.2009, powierzchnia ok. 7500 ha) oraz Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” w Bieszczadach Zachodnich, w województwie podkarpackim (utworzony 08.03.2013, o powierzchni 113 846,41 ha).


Niedawno pojawiła się lokalna inicjatywa stworzenia podobnego parku w Izdebnie, w gminie Sieraków, powiat międzychodzki (Wielkopolska). Przy niewielkich nakładach finansowych dałoby się połączyć ten pomysł z istniejącym już od 12.08.1991 r. Sierakowskim Parkiem Krajobrazowym. Pomysłodawcą „Izdebskiej Ostoi Ciemnego Nieba”; jest pan Tomasz Zaraś, astronom amator.

Wraz z grupą podobnych sobie zapaleńców zaczęli starania o ochronę nieba nad Izdebnem oraz podjęli inicjatywę założenia parku ciemnego nieba o nazwie „Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba”. Najpierw było kilka publikacji prasowych oraz wzmianki na portalach astronomicznych, przede wszystkim w serwisie Programu Ciemne Niebo, który został powołany do życia przez OPP Stowarzyszenie Polaris.

22 września 2013 r. z inicjatywy Tomasza Zarasia, z pomocą Łukasza Wojtyniaka z Przeźmierowskiego Obserwatorium Astronomicznego POA, odbyło się w sali wiejskiej w Izdebnie pierwsze sympozjum poświęcone ochronie Ciemnego Nieba w gminie Sieraków. Było to także pierwsze takie sympozjum w tej części Polski.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Sieraków Witold Maciołek oraz radny Sejmiku Wojewódzkiego Zbigniew Ajchler. Strona astronomiczna była reprezentowana przez członków Przeźmierowskiego Obserwatorium Astronomicznego POA, dra Krzysztofa Kamińskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Piotra Nawalkowskiego ze Stowarzyszenia Polaris, głównego założyciela programu „Ciemne Niebo”.

W czasie sympozjum zostało odtworzone nagranie prezesa warszawskiego oddziału PTMA oraz członka zarządu głównego PTMA Janusza Wilanda z przesłaniem dla uczestników spotkania, dr Krzysztof Kamiński wygłosił odczyt o rozbłyska gamma, a Tomasz Zaraś mówił o ochronie nieba dla kolejnych pokoleń.

W spotkaniu wzięły udział także osoby ważne dla lokalnej społeczności oraz początkujący miłośnicy astronomii. Patronat medialny nad imprezą sprawował Tygodnik Sierakowsko-Międzychodzki.

12 listopada br. doszło do kolejnego spotkania pana Tomasza Zarasia z Burmistrzem Miasta i Gminy Sieraków Witoldem Maciołkiem. W wyniku spotkania ustalono, że na terenie gminy, w obszarze planowanego parku ciemnego nieba, dojdzie do wymiany oświetlenia ulicznego na bardziej przyjazne oparte na technologii LED.

26 listopada odbędzie się posiedzenie rady miejskiej w Sierakowie. Pan Zaraś będzie obecny na tym posiedzeniu i chciałby na nim przedstawić listy z poparciem swojej akcji od instytucji i stowarzyszeń zajmujących się obserwacjami astronomicznymi.

Dlatego zwraca się do wszystkich osób z prośbą o poparcie tej inicjatywy. Prosi o przysyłanie listów poparcia w formie pliku pdf na adres: tomekzaras1@wp.pl

Poniżej przykładowy list poparcia.

Popieramy działania w zakresie ochrony ciemnego nieba na terenie Gminy Sieraków, zaś utworzenie tam parku ciemnego nieba, jest naprawdę dobrym pomysłem i niesie ze sobą wiele dobrego, nie tylko dla polskiej astronomii, ale zważywszy na fakt, sąsiedztwa Puszczy Noteckiej, przyczyni się do ochrony gatunków zwierząt, prowadzących nocny tryb życia.

Nagranie Janusza Wilanda (PTMA) z przesłaniem dla uczestników spotkania w Izdebnem.

Paweł Z. Grochowalski

Tekst powstał na podstawie materiałów przesłanych przez p. Tomasza Zarasia.



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,263,132 unikalne wizyty