Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 02-4-2025 10:40:24

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Fragmentacja komety C/2012 S1 ISON?

Astronomia ISON Przelot ISON koło SłońcaOstatnie obserwacje komety C/2012 S1 ISON sugerują, że ten obiekt może właśnie doświadczać fragmentacji.

Rok temu, 21 września 2012, odkryto kometę ISON (C/2012 S1). Analiza orbity wykazała, że ta kometa zbliży się 28 listopada 2013 roku do Słońca na odległość zaledwie 1,1 miliona kilometrów. Jest to ponad 40 razy bliżej Słońca niż punkt peryhelium orbity Merkurego.


Tak bliskie przejście tej komety sugeruje, że ISON (C/2012 S1) może być bardzo jasna i z bardzo wyraźnym ogonem. Wstępne szacunki sugerowały jasność przynajmniej -10 magnitudo a może nawet i -13 magnitudo. Jest to wartość porównywalna z jasnością Księżyca w pełni! Dlatego też astronomowie w kolejnych miesiącach obserwowali tę kometę, która niestety okazała się być wyraźnie słabsza niż pierwsze prognozy. Najnowsze prognozy sugerują maksymalną jasność rzędu -3 magnitudo.

kometa ISON Kometa ISONKometa C/2012 S1 ISON jest pierwszym obiektem, co do którego mamy pewność, że pochodzi z dalekich krańców Układu Słonecznego – z tzw. Obłoku Oorta. Ta kometa odwiedza wewnętrzny Układ Słoneczny po raz pierwszy. Poziom i zmiany aktywności tej C/2012 S1 ISON dla astronomów są w wielu przypadkach zagadką.

Na kilka dni przed peryhelium zarówno amatorzy obserwatorzy jak i profesjonalne obserwatoria dokonały wielu obserwacji C/2012 S1 ISON. W tej chwili kometa przebywa już zbyt blisko Słońca, aby mogła być obserwowana przez amatorów, jednak profesjonalne obserwacje nadal trwają. W połowie zeszłego tygodnia jasność komety była oceniana na około +4 do +3 magnitudo – nieco mniej od ostatnich prognoz.

Profesjonalne obserwacje sugerują potencjalną fragmentacje komety C/2012 S1 ISON. Jak donosi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik i Gazety Wyborczej pomiędzy 21 a 25 listopada dokonano wielu obserwacji za pomocą radioteleskopu IRAM, w których uczestniczył także polski astronom Michał Drahus. Obserwacje wykazały wyraźne, przynajmniej dwudziestokrotnie, osłabienie linii wielu emisyjnych, w tym cyjanku wodoru od komety C/2012 S1 ISON. Może to oznaczać fragmentację tej komety lub marginalną aktywność tego obiektu. Ta druga możliwość oznacza zamianę C/2012 S1 ISON z komety w nieaktywną planetoidę.

W tej chwili trudno określić jak C/2012 S1 ISON zachowa się podczas przelotu obok Słońca. Fragmentacja i “wyparowanie” komety jest jednak coraz bardziej prawdopodobne. Dowiemy się tego już 28 listopada.

Warto tu dodać, że aktualnie Słońce wykazuje nieco podwyższoną aktywność, co oznacza większe szanse na emisję strumienia cząstek w formie koronalnego wyrzutu masy (CME). Kilka grup plam słonecznych jest zdolnych do wytworzenia CME, które może być skierowane ku C/2012 S1 ISON. Jest to szansa dla heliofizyków, którzy obserwując zmiany kształtu i kierunku ruchu ogona komety mogą uzyskać cenne informacje na temat przestrzennego rozkładu materii wewnątrz CME.

(KW)
Źródło: Kosmonauta.net

Michał Drahus (CALTECH) na podstawie obserwacji wykonywanych za pomocą radioteleskopów IRAM (Sierra Nevada, Hiszpania) oraz JCMT (Hawaje, USA) opublikował na stronie grupy dyskusyjnej informacje dotyczące gwałtownego spadku aktywności w jądrze komety ISON.

Urania-PA


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,210,093 unikalne wizyty