Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:30:14

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Łazik Curiosity zbadał wiek marsjańskiej skały

Astronautyka Curiosity CuriosityNa podstawie pomiarów amerykańskiej automatycznej sondy badającej Marsa – łazika Curiosity – naukowcy ustalili wiek marsjańskiej skały. Udało się też zmierzyć, ile promieniowania kosmicznego dociera średnio każdego dnia do powierzchni planety - informuje NASA.


Curiosity znajduje się na Marsie od ponad roku. W tym czasie dokonał różnorodnych pomiarów, a także m.in. wierceń w skałach. 9 grudnia w internetowym wydaniu czasopisma „Science Express” ukazało się sześć artykułów naukowych opisujących wyniki uzyskane przez Curiosity. Rezultaty przedstawiono także podczas konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco.

Do najważniejszych nowych wniosków należą oszacowania wieku marsjańskich skał. Sonda zbadała skałę nazwaną "Cumberland”. Jak podkreśla NASA, to pierwsze ustalenia wieku skały oparte o analizę składu mineralogicznego, dokonaną bezpośrednio na powierzchni innej planety.

Naukowiec Kenneth Farley z California Institute of Technology w Pasadenie, wraz ze swoim zespołem, ustalił wiek skały „Cumberland” na od 3,86 do 4,56 mld lat. Wynik ten jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami wieku skał w kraterze Gale, w którym znajduje się Curiosity.

„Wiek nie jest niespodzianką. Najbardziej zaskakujące jest, że zadziałała metoda jego wyznaczenia, na podstawie pomiarów wykonanych bezpośrednio na Marsie. Przy potwierdzeniu wiarygodności nowej metody nie chcemy uzyskiwać nieoczekiwanych rezultatów. Wszystko wskazuje na to, że nasze zrozumienie przeszłości Marsa jest poprawne” - tłumaczy Farley.

Metoda zastosowana przez zespół Farleya jest podobna do znanej od 60 lat techniki datowania radiometrycznego, stosowanej w przypadku skał ziemskich. W tym konkretnym przypadku mierzy się rozpad izotopu potasu, który powoli zmienia się w argon. Gdy skała ulega stopieniu, gaz ucieka z niej. W metodzie mierzy się ilość argonu, który skumuluje się od momentu, gdy skała ponownie stwardniała.

Przed dokonaniem pomiarów naukowcy oszacowali wiek terenu na podstawie liczby kraterów uderzeniowych, opierając się na zależności pomiędzy gęstością kraterów na Księżycu, a wiekiem, ustaloną na podstawie pomiarów skał przywiezionych na Ziemię przez astronautów z misji Apollo.

Badacze z zespołu Farleya określili także, jak długo skała „Cumberland” znajduje się na powierzchni Marsa lub w jej pobliżu. W takiej sytuacji jest bowiem wystawiona na działanie promieniowania kosmicznego, które oddziałuje z atomami skały, powodując powstawanie nagromadzeń gazów. Analizy trzech różnych gazów wskazują na wiek od 60 do 100 milionów lat. To oznacza, że względnie niedawno skała została odsłonięta lub dotarła do powierzchni.

Innym ważnym rezultatem opublikowanym w "Science Express" są pomiary promieniowania na powierzchni Marsa. Jest to szczególnie istotne w kontekście potencjalnej przyszłej załogowej misji na Czerwoną Planetę. Do powierzchni planety dociera promieniowanie kosmiczne spoza Układu Słonecznego oraz cząstki energetyczne pochodzące ze Słońca. W okresie od sierpnia 2012 r. do czerwca 2013 poziom tego promieniowania wynosił średnio 0,67 milisiwerta na dzień. Dla porównania rentgenowskie zdjęcie klatki piersiowej to dawka 0,02 milisiwerta.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,034 unikalne wizyty