Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:19:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Tajemnice hiper-zdeformowanych jąder atomowych

Nauka jądro atomowe Jądro Atomowe - Instytut Fizyki Jądrowej - LinkObiekty tak małe, jak jądra atomowe mogą przybierać czasem bardzo dziwne kształty – próbują to zrozumieć także polscy fizycy. Największe na świecie obliczenia na sieci zawierającej ponad 50 milionów punktów, w pełnej ośmiowymiarowej przestrzeni deformacji przeprowadzili polscy naukowcy.


Ich badania miały pomóc w rozwiązaniu zagadki istnienia hiperdeformacji w jądrach atomowych.

"Zajmujemy się badaniem struktury jądra atomowego. W tej chwili najciekawsze wydaje się badanie układów jądrowych, które znajdują się na granicy stabilności" - mówi dr Michał Kowal, kierownik Zakładu Fizyki Teoretycznej Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) i zaznacza, że chodzi tu o układy jądrowe położone wyjątkowo daleko od dziś znanych typowych jąder. Jądra takie cechuje duża egzotyczność, zwykle są one bardzo niestabilne (krótko życiowe) oraz mogą posiadać niecodzienne kształty.

Dr Kowal wyjaśnia, że większość jąder atomowych w stanie podstawowym posiada kształty sferyczne, ponieważ taki kształt jest dla większości z nich energetycznie najbardziej korzystny. Istnieją jednak i takie jądra, które posiadają bardziej egzotyczne kształty; swym wyglądem mogą przypominać nieco gruszkę, mogą być wydłużone jak ogórek, a jeszcze inne spłaszczone niczym naleśnik. "My zajęliśmy się problemem istnienia hiperdeformacji w jądrach z obszaru lekkich aktynowców. Hiperdeformacje cechuje, jak sama nazwa wskazuje, kształt +hiperwydłużony+ (stosunek osi w przekroju 3:1:1). Eksperymentalna interpretacja takich bardzo zdeformowanych kształtów jądra atomowego opiera się na założeniu istnienia (na mapie energii potencjalnej) wyraźnego, głębokiego trzeciego minimum. Nie mówimy tu, więc o jądrach, które miałyby takie kształty w stanie podstawowym, ale mówimy tu raczej o istnieniu pewnego dłużej żyjącego stanu metastabilnego – dobrze znanego efektu w fizyce, a przewidywanego przez mechanikę kwantową. W jądrach uranu eksperyment wskazuje na wyraźne i głębokie trzecie minima" - wyjaśnia badacz.

„W naszej pracy dotyczącej jąder uranu pokazaliśmy wraz z dr hab. Januszem Skalskim z NCBJ, iż uwzględnienie odpowiedniej klasy kształtów (nie branych wcześniej pod uwagę) sprawia, że tajemnicze trzecie minima po prostu znikają. W ten sposób pokazaliśmy, że właściwie wszystkie modele teoretyczne dają jednolity opis tj. bardzo płytkie, słabo zarysowane trzecie minima. Tym samym wskazaliśmy na wyraźny konflikt między teorią a doświadczeniem. Poszukiwanie hiperzdeformowanego minimum w 232Th (izotopie pierwiastka toru - PAP) było naturalną konsekwencja poprzedniej pracy, choć musieliśmy włożyć w nią dużo więcej wysiłku numerycznego. Pomógł nam w tym dr Piotr Jachimowicz z Uniwersytetu w Zielonej Górze. Rachunek wykonaliśmy na sieci zawierającej ponad 50 milionów punktów, co w tej chwili stanowi absolutny rekord (do tej pory wykonywano rachunki na 10-krotnie mniejszych sieciach). Do znalezienia punktów siodłowych (co na mapie o tak skomplikowanej topologii zawierającej lokalne minima i siodła jest zagadnieniem zupełnie nietrywialnym) zastosowaliśmy znaną z topografii metodę +zatapiania+ stosowana już w tym kontekście przez innych autorów” – powiedział Kowal.

Badania zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie „Physical Review C” , a praca została wyróżniona przez kolegium redakcyjne tego periodyku.

Jak wyjaśnia dr Kowal, jądro 232Th nie różni się w zasadzie od jądra izotopu uranu - 232U. Dlatego naukowcy chcieliby powtórzyć stary eksperyment z torem przy użyciu nowej techniki, tej samej, jakiej użyto w badaniach jąder uranu. Zdaniem fizyka oba możliwe scenariusze wydają się być bardzo ciekawe: jeśli minimum hiperzdeformowane w 232Th będzie tak głębokie jak w 232U konflikt między teorią a doświadczeniem będzie bardzo wyraźny. Zakładając, że istniejących eksperymentów nie uda się wytłumaczyć inaczej jak przez odwołanie się do konceptu głębokiego III minimum będzie trzeba się zastanowić jak zrekonstruować na nowo, właściwie wszystkie liczące się modele teoretyczne tak, aby takie odpowiednio głębokie minimum one (modele) dawały.

Jeśli jednak nowy eksperyment wykonany dla 232Th potwierdzi istnienie płytkiego minimum w tym jądrze, należy najpierw zrozumieć, co sprawia, że tak bliskie sobie jądra maja tak diametralnie różną topologię powierzchni energii potencjalnej. Co więcej konflikt między teorią a doświadczeniem wciąż pozostanie. "Najciekawsze z naszego punktu widzenia jest to, że taki eksperyment powinien zostać wykonany niebawem w ramach europejskiego programu ELI (Extreme Light Infrastructure) w Rumunii, gdzie używając bardzo wyrafinowanych i niesłychanie dokładnych metod takie minimum będzie poszukiwane. "Na te wyniki czekamy z niecierpliwością" - zaznacza dr Kowal.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,903 unikalne wizyty