Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-8-2022 09:29:48

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Chiński łazik Yutu w hibernacji

Sondy trasa Przybliżona trasa jazdy Yutu w 2013 roku / Credits - userzy forum unmanedspaceflight.comPo pomyślnym lądowaniu chińskiej misji Chang’e 3 na powierzchni Księżyca oraz pierwszych przejechanych metrach przez łazika Yutu, nastała księżycowa, mroźna noc, która trwa dwa tygodnie. W tym czasie łazik pozostanie w stanie hibernacji. Zanim nastąpiła księżycowa noc, orbiter LRO wykonał zdjęcia obszaru, gdzie się znajduje Chang'e 3 i Yutu.


Od lądowania w obszarze o nazwie Morze Deszczów, które nastąpiło 14 grudnia, łazik zjechał z platformy na lądowniku, aktywował pokładowe instrumenty naukowe, uruchomił swój manipulator i objechał lądownik dookoła w ramach wzajemnej inspekcji łazika i lądownika za pomocą ich kamer. Dzięki pomyślnemu lądowaniu misji Chang’e 3 na Księżycu Chiny stały się trzecią nacją, która zdołała osadzić swój sprzęt na powierzchni Srebrnego Globu.

LRO Chang'e 3 i Yutu na powierzchni Księżyca okiem LRO. Zdjęcie z 25 grudnia 2013 / Credits - NASA/GSFC/Arizona State UniversityChińskie media poinformowały, że łazik Yutu wszedł w stan hibernacji w ostatnią środę (25.12.2013) o godzinie 22:23 CET, w odległości około 40 metrów od lądownika. Zasilane radioaktywnym plutonem grzałki będą zapewniały ciepło wrażliwej elektronice łazika przez okres dwóch tygodni księżycowej nocy. W czasie tego bezsłonecznego okresu temperatura może spaść do -180 stopni Celsjusza. Również lądownik wszedł w ubiegłą środę w stan hibernacji.

Reaktywacja chińskich pojazdów na Księżycu powinna nastąpić około 12 stycznia (w momencie rozpoczęcia trwającego dwa tygodnie dnia księżycowego). Niedługo potem powinny rozpocząć się czynności eksploracyjne, m.in. badania geografii i geomorfologii miejsca lądowania i okolic. Ponadto wykonana zostanie analiza badawcza obszarów do 30 i 100 metrów pod powierzchnią za pomocą dedykowanego radaru. Pierwotnie planowano 3-miesięczny okres pracy łazika, jednak chińscy naukowcy są przekonani, że okres ten na skutek dotychczasowego przebiegu misji, będzie mógł zostać wydłużony.

Z kolei lądownik powinien pracować na powierzchni około 12 miesięcy. Na pokładzie znajdują się m.in. kamery i teleskop obrazujący w ultrafiolecie, za pomocą którego badana będzie plazmosfera Ziemi oraz przeprowadzone zostaną pierwsze w historii długoterminowe obserwacje astronomiczne z księżycowej powierzchni. Lądownik został wyłączony w okresie od 16 do 20 grudnia w celu jego ochrony przed wysokimi temperaturami związanymi z górującym Słońcem. Kontrolerzy w przyszłości będą jednak najprawdopodobniej skracać ten czas, o ile w ogóle przerwa w działalności będzie wymagana.

Amerykańska sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) dokonała przelotu nad miejsce lądowania Chang’e 3 w zeszłym tygodniu i wykonała zdjęcia o wysokiej rozdzielczości. Zdjęcie Chang'e 3 i Yutu zostało opublikowane 31 grudnia i prezentujemy je jako trzecie w galerii tego artykułu. Na tym zdjęciu duża strzałka prezentuje lądownik Chang'e 3 a mała - łazik Yutu. Warto przypomnieć, że współpraca NASA z Chinami jest niemożliwa z uwagi na prawo ustanowione w USA dwa lata temu i te zdjęcia z LRO to w zasadzie jedyna forma "współpracy" pomiędzy NASA a chińską agencją kosmiczną.

Druga grafika w galerii tego artykułu prezentuje przybliżoną trasę, jaką wykonał łazik Yutu podczas swojego pierwszego "księżycowego dnia".

(SFN, LROC, PFA)
Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,559,660 unikalne wizyty