Zwycięska drużyna I edycji konkursu ASTROBOTJest jeszcze szansa zakwalifikowania się do II edycji konkursu ASTROBOT organizowanego przez Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Jeśli Interesujesz się astronomią, podbojem kosmosu, komputerami, robotyką, fizyką koniecznie weź udział w konkursie ASTROBOT. Laureaci konkursu odbędą wyjazd na warsztaty do jednego z ośrodków Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap konkursu ma charakter indywidualny i polega na opracowaniu koncepcji misji kosmicznej do ciała niebieskiego. Opis proponowanej misji należy przedstawić w formie pisemnej, określając cel misji i sposób jej realizacji. W konkursie mogą brać udział wyłącznie samodzielne prace. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę
www.astrobot.pl. Termin zgłoszeń prac został nieco przedłużony i upływa 12 lutego 2014r. Udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny.
Przy ocenie prac brane będą pod uwagę: zgodność pracy z tematem konkursu, uzasadnienie wyboru, wartość naukowa, technologiczna lub komercyjna przedstawionej misji. Oceniana będzie również szczegółowość oraz przejrzystość opisu, poprawność techniczna przedstawionych rozwiązań, realność wykonania misji, a także poprawność stylistyczna i językowa nadesłanej pracy.
Autorzy 30 najlepszych projektów zostaną zaproszeni do drugiego etapu do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie w ramach Festiwalu Młodych Badaczy odbędą się kilkudniowe warsztaty robotyczne. Na miejscu uczestnicy zostaną podzieleni na grupy i będą pracować wspólnie nad budową prototypu robota. Najlepsza drużyna odwiedzi jeden z ośrodków ESA.
Polscy studenci uczestniczący w konkursach łazików marsjańskich od kilka lat odnoszą znaczne sukcesy (już dwukrotnie 1 miejsce na konkursie University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych). W Polsce jest również wiele młodszych osób, które rozwijają swoje zainteresowania astronomią i astronautyką. Także dla nich, wraz Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, tworzymy możliwości spotkań w inspirującym środowisku i zachęcamy do zainteresowania naukami ścisłymi– mówi Tomasz Barciński z Mars Society Polska.
Więcej informacji na stronie konkursu:
www.astrobot.pl
Mars Society Polska (
www.marssociety.pl) jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w 1999 roku, oddziałem stowarzyszenia The Mars Society. Głównym celem jest promowanie idei eksploracji i badań kosmosu, a w szczególności Marsa. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, Buzz Aldrin), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson), entuzjastów – wszystkich, którzy dzielą wizję obecności człowieka na Marsie. Stowarzyszenie jest również organizatorem pierwszej europejskiej edycji zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (www.fundusz.org) to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów, pracujące od 30 lat z utalentowanymi uczniami. Uczeni z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem uczestniczą w pracach Funduszu jako wolontariusze. Organizacja prowadzi obozy naukowe, warsztaty, indywidualne staże badawcze, spotkania, koncerty i wystawy dla zdolnej młodzieży z całej Polski. Od 1995 roku jest także krajowym organizatorem prestiżowego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).
Dodatkowe informacje o konkursie:
Tomasz Kuciński, MSP
533 556 255
tomasz.kucinski@marssociety.pl
Łukasz Partyka, KFnrD
795 423 447
lukasz.partyka@fundusz.org
Kontakt dla mediów:
Katarzyna Banaś
666 300 054
k.banas@planetpr.pl