Do Księżyca pod ŻaglamiLUNARSAIL jest nazwą projektu, którego celem jest wysłanie przy pomocy żagla słonecznego małego satelity na orbitę okołoksiężycową. Otwarty projekt jest finansowany społecznie.
Na początku września zeszłego roku zakończyła się kampania na serwisie Kickstarter. Misja LUNARSAIL uzyskała wsparcie w wysokości 15817 dolarów. Twórcy projektu z Ares Institute, twierdzą, iż na samo zbudowanie satelity wydadzą mniej niż 50 tysięcy dolarów. Ta kwota nie obejmuje jednak żagla słonecznego oraz kosztów związanych z wyniesieniem satelity. Twórcy misji mają jednak nadzieję na pozyskanie kolejnych grantów oraz dalszego wsparcia od przemysłu oraz społeczności astronautycznej.
Satelita będzie będzie miał rozmiar trzech jednostek typu Cubesat (3U), czyli bryły o wymiarach 10x10x30 cm. Nie wyklucza się jednak, iż będzie on dwa razy większy. Autorzy wykorzystali Raspberry Pi do stworzenia komputera pokładowego. Raspberry, popularnie zwany Malinką, jest opartym o rozwiązania open-source komputerem, którego cena nie przekracza 200 złotych.
Twórcy inspirują się misją cubesatową NanoSail-D2, która w 2011 roku wykorzystała żagiel słoneczny do deorbitacji satelity. W przypadku LUNARSAIL żagiel ma zostać wykorzystany jako napęd, który pozwali sondzie wejść na orbitę okołoksiężycową. Misja mogłaby się odbyć po 2016 roku. Byłby to lot w kierunku Księżyca z wykorzystaniem żagla słonecznego.
Na pokładzie sondy zainstalowanych będzie także kilka instrumentów:
- kamera robiąca zdjęcia w wysokiej rozdzielczości,
- czujniki pomiaru promieniowania kosmicznego oraz wiatru słonecznego
- detektor uderzeń mikrometeroidów
Ostateczny projekt konstrukcji powinien być gotowy pod koniec bieżącego roku. Szczegóły dotyczące satelity LUNARSAIL można śledzić na stronie inijcatywy.
Ares Institute jest mała organizacja pozarządowa typu non-profit. Zajmuje się promocją lotów kosmicznych, rozwój nowych technologii z wykorzystaniem rozwiązań open-sourca oraz działalnością edukacyjną.
Źródło: Kosmonauta.net
Przeczytaj więcej: