Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:29:48

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Google operatorem 1600 satelitów?

IT - programy Google Konstelacja satelitów / Credits - gps.govPojawiły się niepotwierdzone informacje, że firma Google może pracować nad użytkowaniem konstelacji aż 1600 satelitów. Te satelity miałyby dostarczać szerokopasmowy dostęp do Internetu.


Aktualnie na różnych orbitach (LEO, MEO czy GEO) wokółziemskich przebywa kilka konstelacji satelitów. Największe z nich to prawdopodobnie te dostarczające sygnał telefonię satelitarną, liczące po kilkadziesiąt aktywnych satelitów i po kilka „zapasowych”. Od niedawna obserwujemy także budowę większych konstelacji satelitów dla potrzeb obserwacji Ziemi. W przyszłości z pewnością powstaną kolejne konstelacje, często korzystające ze zminiaturyzowanych satelitów o masie zaledwie kilku lub kilkunastu kilogramów.

Niedawno pojawiły się jeszcze niepotwierdzone informacje, że „jeden z gigantów Internetu”, prawdopodobnie firma Google, planuje wprowadzenie konstelacji aż 1600 satelitów. Te satelity wspólnie miałyby dostarczać szerokopasmowy dostęp do Internetu. Z dostępnych informacji wynika, że byłyby to małe lub zminiaturyzowane satelity o masie kilku lub kilkudziesięciu kilogramów. Oznacza to, że w potencjalnej konfiguracji startowej przynajmniej kilka takich satelitów byłoby jednocześnie wynoszonych przez jedną rakietę nośną. To są jedyne jak na razie dostępne informacje - nie wiadomo jak duże byłyby satelity tej konstelacji oraz na jakich orbitach by operowały.

Google pracuje już nad systemem dostarczania Internetu za pomocą balonów umieszczonych w stratosferze (Projekt Loon). Ponadto, w przeszłości Google wyrażał zainteresowanie lub wspierał rozwój różnych projektów związanych z sektorem kosmicznym, z których najbardziej znany to wciąż trwający Google Lunar X Prize. W większości były to jednak projekty, które Google wspierał, ale nie uczestniczył w nich aktywnie.

Co ciekawe, w przeszłości już raz próbowano stworzyć konstelację satelitów do dostarczania Internetu. Pod koniec lat 90. XX wieku amerykańska firma Teledesic chciała umieścić 840 aktywnych satelitów na orbitach o wysokości około 700 km, oferując w ten sposób dostęp do Internetu. Koszt postawienia tej konstelacji miał wynieść 9 miliardów dolarów. Plany następnie zredukowano do 288 satelitów na orbitach o wysokości około 1400 km. Niestety, Teledesic napotkała na duże problemy finansowe i ostatecznie w październiku 2002 roku zamroziła swoje projekty satelitarne. W tym czasie doszło także do spektakularnych porażek dwóch innych firm oferujących usługi telekomunikacyjne – Globalstar i Iridium.

Ponad dekadę po porażce Teledesic wydaje się, że rozwój technologiczny dziś pozwoliłby na zbudowanie konstelacji satelitów oferujących szerokopasmowy dostęp do Internetu przy wyraźnie niższym koszcie. Wciąż jednak z pewnością istnieje szereg problemów technicznych, które trzeba będzie rozwiązać. Czy jednak rzeczywiście się na to Google zdecyduje?

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,167 unikalne wizyty