Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 05-12-2024 13:35:23

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Diamenty w ogonie Skorpiona

esoNowe zdjęcie gromady gwiazd Messier 7 z ESO

The star cluster Messier 7 The star cluster Messier 7. This new image from the Wide Field Imager on the MPG/ESO 2.2-metre telescope at ESO’s La Silla Observatory in Chile, shows the bright star cluster Messier 7, also known as NGC 6475. Easily spotted by the naked eye in the direction of the tail of the constellation of Scorpius (The Scorpion), this cluster is one of the most prominent open clusters of stars in the sky and an important research target.
Credit:ESO
Nowe zdjęcie z Obserwatorium ESO La Silla w Chile pokazuje jasną gromadę gwiazd Messier 7. Można ją łatwo dostrzec gołym okiem w gwiazdozbiorze Skorpiona, jest jedną z najjaśniejszych gromad otwartych na niebie, co czyni ją ważnym obiektem badań astronomicznych.


Messier 7, znana także jako NGC 6475, jest jasną gromadą około 100 gwiazd położona 800 lat świetlnych od Ziemi. Na nowym zdjęciu z instrumentu Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO widoczna jest na bardzo bogatym tle setek tysięcy słabszych gwiazd w kierunku centrum Drogi Mlecznej.

The bright star cluster Messier 7 in the constellation of Scorpius The bright star cluster Messier 7 in the constellation of Scorpius. This chart shows the bright constellation of Scorpius (The Scorpion). Most of the stars that can be seen in a dark sky with the unaided eye are marked. The location of the bright star cluster Messier 7 is indicated with a red circle. This cluster can be easily seen with the naked eye on a dark night as a fuzzy patch in the heart of the Milky Way.
Credit:
ESO, IAU and Sky & Telescope

Z wiekiem około 150milionów lat Messier 7 jest typową gromadą otwartą w średnim wieku, rozciągającą się na obszarze o rozmiarach 25 lat świetlnych. Wraz z upływem czasu najjaśniejsze gwiazdy na zdjęciu – populacja do jednej dziesiątej całkowitej liczby gwiazd gromady – gwałtownie wybuchną jako supernowe. Patrząc jeszcze dalej w przyszłość, pozostałe słabe gwiazdy, które są znacznie liczniejsze, powoli rozpierzchną się w przestrzeni i nie będą już dłużej rozpoznawalne jako gromada.

Gromady otwarte takie jak Messier 7 są grupami gwiazd, które narodziły się prawie w tym samym miejscu i czasie z wielkiego kosmicznego obłoku gazu i pyłu w swojej galaktyce. Grupy te budzą wielkie zainteresowanie naukowców, ponieważ gwiazdy w nich zawarte mają prawie identyczny wiek i skład chemiczny. Dzięki temu są bezcenne do badania budowy i ewolucji gwiazd.

Interesującą cechą zdjęcia jest fakt, iż mimo gęstego usiania gwiazdami tło nie jest jednolite i w wyraźny sposób naznaczone pyłem. Najprawdopodobniej jest to tylko przypadkowa zbieżność pomiędzy gromadą, a obłokami pyłu. Można jednak spekulować, że ciemne fragmenty są pozostałościami obłoku, z którego uformowała się gromada. Droga Mleczna musiała dokonać prawie pełnego obrotu w trakcie życia gromady, powodując sporą reorganizację gwiazd i pyłu. Gaz i pył, który uformowała gromadę Messier 7 oraz same gwiazdy gromady oddaliły się od siebie dawno temu.

Pierwszym, który wskazywał na istnienie gromady był matematyk i astronom Klaudiusz Ptolemeusz w 130 roku, który opisał ją jako „mgławicę w pobliżu żądła skorpiona”, co jest dokładnym opisem przy obserwacjach gołym okiem, gdyż obiekt jawi się jako rozmyta plamka na jasnym tle Drogi Mlecznej. Messier 7 jest czasem nazywana na jego cześć Gromadą Ptolemeusza. W 1764 roku Charles Messier zawarł gromadę jako siedemnasty wpis w swoim katalogu. Później, w XIX wieku John Herschel opisał wygląd obiektu przez teleskop jako „znacznie rozproszona gromada gwiazd” – co idealnie go określa.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki



Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,565,177 unikalne wizyty