Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Rozbłysk klasy M3.0 z grupy 1976 - 20.02.2014 / Credits - NASA, SDOGrupa 1976 pod koniec swojego pobytu po stronie Słońca widocznej z Ziemi wyemitowała rozbłysk klasy M3.0. Do rozbłysku doszło 20 lutego. Ostatnie dni to wyraźny spadek aktywności słonecznej, pomimo obecności kilku grup plam. Niemniej jednak od czasu do czasu dochodzi do silniejszych rozbłysków a najciekawszym z nich był ten, który nastąpił 20 lutego. Tego dnia grupa o numerze 1976 wyemitowała rozbłysk klasy M3.0, któremu towarzyszył koronalny wyrzut masy (CME). Maksimum rozbłysku nastąpiło o godzinie 08:56 CET. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.
Rozbłysk klasy M3.0 z grupy 1976 – 20.02.2014 / Credits – NASA, SDO
Jest dość prawdopodobne, że aktywność słoneczna wzrośnie już niebawem. Jutro (23 lutego) dawna grupa 1944 / 1967 powinna pojawić się przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej. Ta grupa wciąż emituje silniejsze rozbłyski – jeden z nich został wyemitowany 21 lutego i mógł być nawet średnich stanów klasy M. W jakim stanie grupa 1967 przetrwała kolejny obrót Słońca – tego dowiemy się już niebawem.
Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2014 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.