Zajęcia z dnia 22 lutego 2014r.
Pierwsza obróbka materiału z zajęć w dniu 22 lutego 2014r. Na zdjęciu widac cień księzyca CallistoNadeszła wreszcie upragniona sobota z pogodą do obserwacji astronomicznych. Takie cuda się zdarzają w naszym kraju bardzo wyjątkowo szczególnie w ostatnim czasie. W zasadzie wszystko podporządkowaliśmy temu przedsięwzięciu czyli obserwacjom. W ruch poszedł refraktor i do kolejnej próby małe Celestrony. Wysoko na niebie czekał na nas Jowisz, ale nie tylko.
Zaraz na samym początku przywitała nas ISS. Przemknęła wysoko na niebie by zgasnąć w ciemnościach wschodniego nieba. Nowy uczestnik zajęć, Miłosz, zobaczył ją pierwszy raz w życiu. A czekało na niego jeszcze wiele atrakcji.
dwa dniu poźniej, 24 lutego i 25 lutego zdobyliśmy materiał zdjęciowy Jowisza za pomocą 6" SCT co dało więcej szczegółów widocznych w atmosferze planety. Jeszcze tylko ten seeing .....
Autor: Jacek PatkaNiebo koło Pałacu Żagańskiego nie rozpieszcza obserwatora, ale jak się nie ma co się lubi … Byliśmy zadowoleni, że udało na się zaprząc do pracy nasz refraktor 102mm na montażu paralaktycznym z napędem w jednej osi – rektascensji – za pomocą specjalnego silnika krokowe. Kompensował on ruch dobowy Ziemi wokół własnej osi więc można było oddać się wyłącznie obserwacjom.
Po zapadnięciu zmierzchu dokonaliśmy korekty zorientowania montażu w przestrzeni poprawiając ustawienie na gwiazdę polarną. Można teraz było zastosować większe powiększenia a przede wszystkim zamontować naszą kamerę DMK21. Jej świetni chip 618 pozwolił na rejestrację przejścia cienia księżyca Callisto na tle tarczy Jowisza. Co widać na zdjęciu. Przy takich parametrach optyki daje się zaobserwować takie zjawisko tylko dzięki utrzymującej się nadal bliskości planet w US. Niedawna tzw. opozycja zbliżyła planety do siebie najbardziej w ciągu całego roku. Daje się to zaobserwować szczególnie w ten sposób, że widać zdecydowanie więcej szczegółów w atmosferze gazowego olbrzyma oraz układzie jego Księżyców.
W ramach zajęć niektórzy przypominali sobie położenia gwiazdozbiorów, inni poznawali dopiero te najwyższe. Na koniec każdy, nawet początkujący Miłosz, wiedział, gdzie teraz na niebie znajdzie Wielki Wóz i jak dzięki niemu znaleźć gwiazdę Polarną. Dzięki tej wiedzy zawsze będziemy mogli znaleźć drogę do domu.
Przeczytaj więcej: