Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:04:03

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Niebo w Marcu

Niebo za oknem niebo w marcu Tak wygląda niebo w marcu około 21. Jowisz jest wysoko na niebie, a na wschodzie pokazuje się już Mars. Marzec przygotował dla nas nieco atrakcji. A jak tylko pogoda dopisuje trzeba z nich korzystać, bo polskie niebo bywa kapryśne. Czego spodziewać się w tym miesiącu przygotował dla nas jak co miesiąc Mateusz Borkowicz. Ale nim obejrzymy jego prezentację rzućmy okiem na zebrane dane i informacje o wydarzeniach na niebie.


W marcu czekają na nasze obserwacje cztery jasne planety – Wenus, Jowisz, Mars i Saturn - i jedna bardzo odległa – Uran.

Merkury z początku miesiąca niewidoczny, ale pod koniec znajdzie się we wschodniej elongacji i jego obserwacje będą już znacznie korzystniejsze. Zawsze jednak jest to jedna z najtrudniejszych planet do obserwacji, a to za sprawą bliskiego położenia Słońca. Jego blask zawsze utrudnia odnalezienie planety, a obserwacja powierzchni jest niezwykłym wyzwanie dla obserwatora. Należy uważać na promienie wschodzącego słońca, które będą niebezpieczne im bliżej jego wschodu.

Wenus zobaczymy przed wschodem Słońca. W niewielkim teleskopie pokazuje swoją piękną fazę tarczy. Na jej powierzchni nie zobaczymy szczegółów gdyż zakrywają je gęste chmury białego koloru. W szczególnych warunkach i przez duży teleskop można dostrzec słabe struktury w chmurach.

Mars widoczny przez większą część nocy w okolicach Panny. Jego rozmiar mniejszy od Jowisza, bo tylko 15’’, ale to początek najlepszych w roku warunków obserwacyjnych Czerwonej Planety. Obserwację szczegółów powierzchni oraz czap polarnych zapewnia średniej wielkości refraktor – około 90mm lub nieco większej średnicy reflektor – 130mm. A to z racji stosowania dużych powiększeń – około 150 razy. Aby nie utracić zbytnio na rozdzielczości potrzeba większego teleskopu. Mars bowiem jest mniejszy od Ziemi i z takiej odległości zawsze stanowił wielkie wyzwanie dla obserwatora. Nie doszukujmy się jednak na nim kanałów itp. To już przerobiliśmy za prawą włoskiego astronoma Giovanniego Schiaparellego. 18 marca dojdzie do ciekawego zbliżenia Księżyca, Marsa i najjaśniejszej gwiazdy Panny – Spicy.

Jowisz króluje nadal na naszym niebie i wart jest obserwacji przez większa część nocy. Z racji tego, że niedawno była jego opozycja i największe zbliżenie z Ziemią, nadal panują dogodne warunki do jego obserwacji. Nawet przez nieduży teleskop zobaczymy wiele szczegółów w jego atmosferze oraz towarzyszące planecie cztery księżyce Galileuszowe. Szczególnie w obecnym okresie możemy dość łatwo zaobserwować przejście cienia księżyca na tarczy planety – Io, Europy, Callisto czy Genimedesa. Do tego sprzyja nam jeszcze jedne zjawisko. W okresie od jesieni od wiosny ekliptyka wznosi się nocą niezwykle wysoko. Dzieli nas od obserwowanych planet w jej okolicy najcieńsza warstwa atmosfery, której turbulencje zamazują szczegóły na ich powierzchni i w strukturach chmur. Tarcza Jowisza jest obecnie największa w ciągu roku – około 40’’. Warto to wykorzystać.

Za to Saturn ma obecnie rozmiary około 18’’ bez pierścieni. Do opozycji dojdzie dopiero w maju. Ale jego rozmiary znaczącą już się nie zmienią. Warto wykorzystać jego wysokie położenie na niebie pod koniec nocy w konstelacji Wagi. Nawet brzask poranny nie przeszkodzi nam istotnie w obserwacjach jego pięknych pierścieni oraz Tytana – księżyca z atmosferą. Pierścienie są obecnie ustawione pod kątem, tak, że widzimy ich struktury. Ustawienie to z biegiem kolejnych lat będzie się jeszcze poprawiać. Przez duży teleskop zobaczymy słynna przerwę Cassiniego pomiędzy pierścieniami.

Uran za to jest jak zwykle trudny do obserwacji. Jego jasność na naszym niebie pozostaje poza zasięgiem ludzkiego wzroku – poniżej 6 magnitudo. Do jego znalezienia na niebie musimy znać położenie i skorzystać z dużej lornetki lub teleskopu. Przy dużych powiększeniach zobaczymy charakterystyczną tarczę planety, ale bez szans na jakiekolwiek szczegóły w atmosferze. Planeta wiruje wokół swojej osi leżąc niejako na boku ekliptyki i swojej orbity. Tą wyjątkową pozycję zawdzięcza najprawdopodobniej kolizji w przeszłości Układu Słonecznego, gdy planety, również te już nieistniejące wędrowały po nim za sprawą grawitacji i rezonansów.

Słońce będzie wstawać coraz wcześniej, a kłaść się coraz później. To znak, że nadchodzi wiosna. A przywitamy ją 20 marca wieczorem. Dzień wstanie około 6:30 a zakończy się po siedemnastej w końcu miesiąca. By przeskoczyć aż o godzinę dłużej 30 marca, gdy nasze zegary przejdą znowu na czas letni. Jak zwykle rozgorzeje dyskusja nad sensem tej zmiany czasu, ale to już zupełnie inna historia.

W marcu swoje maksima pokażą roje meteorów: Kaprikonidy, Eta Akwarydy,Eta Lirydy, Beta Coronae Autrinidy, Alfa Skorpidy.

Od 21 marca do końca miesiąca będziemy liczyć gwiazdy w projekcie Globe at Night. O projekcie przeczytasz więcej w linkach na dole. Liczenie gwiazd w tym roku prowadzimy przez 12 miesięcy w wyznaczonych okresach, gdy Księżyc jest „schowany” między ziemia a Słońcem. Dzięki temu projektowi możemy ocenić jak zmienia się zanieczyszczenie nocnego nieba sztucznym światłem. Co istotnie wpływa nie tylko na warunki obserwacji astronomicznych ale na środowisko naturalne i zdrowie człowieka.





Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,701 unikalne wizyty