Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:22:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Zapisy na naukę fizyki - w zabytkowej kopalni węgla

Nauka Ścieżki Kopernika Górnictwo na Fali to część projektu Ścieżki KopernikaZajęcia edukacyjne, wykorzystujące rozwiązania stosowane w prawdziwym górnictwie, przeprowadzą 320 metrów pod ziemią katowicki Instytut EMAG i zabrzańska kopalnia Guido. Szkoły zainteresowane takimi warsztatami fizyki powinny zgłaszać się do końca marca.


Będzie to element przedsięwzięcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Ścieżki Kopernika”. Resort ten pod koniec 2012 r. ogłosił konkurs na zajęcia mające skłaniać uczniów do zainteresowania się nauką i pokazywać lokalnym społecznościom, jak odkrycia naukowe wpływają na codzienne życie.

W całym kraju nagrodzono szesnaście propozycji – po jednej w każdym województwie. W woj. śląskim wygrał projekt „Górnictwo na fali” - przygotowany właśnie przez Instytut Technik Innowacyjnych EMAG i Guido. Jak wyjaśniła kierownik projektu Anna Slotorsz z EMAGu będzie on prezentował - poprzez praktyczne zastosowania - zjawiska fali fizycznej.

„Uczestnicy warsztatów będą własnoręcznie przeprowadzali eksperymenty z użyciem nowoczesnych urządzeń górniczych wykorzystujących różne rodzaje fal fizycznych – od fali mechanicznej, aż do naturalnego promieniowania gamma. Doświadczenia te umożliwią bezpośredni kontakt ze zjawiskami, które podczas szkolnych zajęć często pozostają w sferze teorii” - wskazała Slotorsz.

Głównym elementem warsztatów będzie, prócz samego przeprowadzenia eksperymentów, interpretacja ich wyników. „Liczymy, że świeże spojrzenie i kreatywność uczestników zajęć w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem prowadzących zajęcia, pozwolą na uzyskanie ciekawych, innowacyjnych wyników” - zaznaczyła kierownik projektu.

Do eksperymentów wykorzystane zostaną opracowane przez specjalistów z EMAGu rozwiązania z zakresu m.in. bezpieczeństwa górniczego, geofizyki czy pomiaru parametrów jakości kopalin. Miejscem zajęć, a jednocześnie poligonem do prowadzenia eksperymentów w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, będą podziemia Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.

W Guido, na dwóch poziomach 170 m i 320 m, mieszczą się m.in. unikatowe wyrobiska otoczone warstwami skał z zapisanymi na nich śladami tektoniki. Kopalnia dysponuje też bogatą infrastrukturą urządzeń górniczych. Wraz z dodatkowymi urządzeniami EMAGu, będą one wykorzystywane do niecodziennej prezentacji treści edukacyjnych.

Organizatorzy projektu „Górnictwo na fali” planują przeprowadzenie do końca tego roku 30 warsztatów badawczych (jeden warsztat to cztery moduły zajęć), każdy dla ok. 25-osobowej grupy. Co najmniej cztery warsztaty odbędą się w ramach tzw. „dni otwartych”, dostępnych – po wcześniejszej zapowiedzi - dla wszystkich zainteresowanych.

Chcące wziąć udział w projekcie szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne powinny do 31 marca 2014 r. przesłać do kopalni Guido swoje prezentacje o realizowanych w nich przedsięwzięciach edukacyjnych - z fizyki i techniki. Regulamin rekrutacji dostępny jest m.in. na stronie internetowej kopalniaguido.pl.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,932 unikalne wizyty