Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 02:39:23

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Robot wywalczył kosmiczną nagrodę dla pięciorga gimnazjalistów

Astronomia konkursy astrobot Finaliści konkursu AstrobotWczoraj w Centrum Nauki Kopernik odbyły się finały konkursu ASTROBOT.

Piątka zwycięzców wyjedzie latem za koło podbiegunowe do Norwegii. Odwiedzą tam bazę rakietową Europejskiej Agencji Kosmicznej.


Drużyna nastoletnich inżynierów w składzie: Tomasz Cienkowski z Tłuchowa, Julian Molski z Poznania, Agnieszka Osińska z Torunia, Mateusz Sieniawski z Olsztyna, Zofia Sorbjan z Warszawy to finaliści II edycji konkursu ASTROBOT, który zakończył się w niedzielę 23 marca w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Zwycięska drużyna młodych inżynierów pojedzie latem na wyprawę za koło podbiegunowe - do miejscowości Andoya w Norwegii. Odwiedzą tam bazę rakietową Europejskiej Agencji Kosmicznej.
I etap konkursu polegał na wymyśleniu misji badawczej do dowolnego ciała niebieskiego. Spośród ponad setki nadesłanych esejów konkursowych Jury wybrało trzydzieści najlepszych prac i zaprosiło ich autorów na cztery dni do Warszawy.

Astrobot Astrobot - robotOd czwartku 19 marca gimnazjaliści, którzy pomyślnie przeszli I etap konkursu i zostali zakwalifikowani do II części, mieli niebywałą szansę odwiedzić Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (Centrum Kontroli Misji satelity LEM) i interaktywne wystawy Centrum Nauki Kopernik. Wysłuchali także koncertu muzyki poważnej pod rozgwieżdżoną kopułą planetarium Niebo Kopernika. Obejrzeli też projekty badawcze swoich starszych kolegów-finalistów Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2014).

Ponadto uczestnicy wzięli udział w zajęciach na temat analizy zdjęć satelitarnych, w warsztatach psychologicznych, informatycznych i poświęconych sztuce publicznej prezentacji tematów naukowych. Zajęcia poprowadził dr Marcin Stolarski, zwycięzca polskiej edycji FameLab. Autorzy pięciu najlepszych esejów poświęconych badaniom kosmosu mieli również szansę opowiedzieć o swoich pomysłach. Za najciekawszą prezentację Jury nagrodziło Zofię Kaczmarek z Torunia.

W niedzielę odbył się finał konkursu ASTROBOT - Turniej Robotów Badawczych. Uczestnicy podzieleni na 6 pięcioosobowych zespołów, zgodne, w grupach budowali i programowali swoje maszyny. To konstrukcja i program robotów miały zadecydować o zwycięstwie jednej z drużyn. Uczniowie dopiero w sobotę poznali zadania konkursowe, które sędziowie postawili przed ich robotami.
Niedzielny poranek był bardzo emocjonujący. Każdy ze zbudowanych robotów miał trzy próby startowe. Najlepiej poszło maszynie zbudowanej przez Tomka, Juliana, Agnieszkę, Mateusza i Zosię, którzy tym samym wygrali wyprawę do Norwegii.

Finałowa trzydziestka rozjechała się już do domów, zabierając ze sobą wspomnienia z czterech dni wspólnych zajęć oraz nagrody rzeczowe w postaci książek popularnonaukowych.

Astrobot Astrobot - robotyPiątka zwycięzców ponownie spotka się latem, by - już bez tremy i stresu - nauczyć się czegoś nowego o badaniach Kosmosu.
W Polsce jest wiele młodych osób, które rozwijają swoje zainteresowania astronomią i astronautyką. To właśnie z myślą o nich, wraz Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, stworzyliśmy po raz drugi możliwość spotkań w inspirującym środowisku, by zachęcić do rozwijania pasji związanej z naukami ścisłymi-mówi dr inż. Tomasz Barciński z Mars Society Polska, przewodniczący konkursowego Jury.

Organizatorami konkursu są dwa stowarzyszenia od wielu lat zajmujące się popularyzacją nauki: Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN i Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

Więcej informacji na stronie konkursu: www.astrobot.pl

Również Polscy studenci uczestniczący w konkursach łazików marsjańskich od kilku lat odnoszą znaczne sukcesy (już dwukrotnie 1 miejsce w konkursie University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych). Kolejnym ważnym wydarzeniem związanym z tematyką robotów marsjańskich będzie międzynarodowa, prestiżowa impreza European Rover Challenge, która odbędzie się w dniach 5-7 września 2014r. w Polsce. Tym razem w Podzamczu k. Chęcin zmierzą się studenci z całego świata. Zadaniem stojącym przed zespołami będzie zaprojektowanie i budowa analogu łazika marsjańskiego, który zmierzy się z innymi w konkurencjach symulujących eksplorację Marsa.

Katarzyna Banaś
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,503,340 unikalne wizyty