Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:35:32

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Łaziki z całego świata w Polsce

Astronomia sprzęt ERC SzyldPierwsza europejska edycja zawodów łazików marsjańskich, która odbędzie się we wrześniu w Polsce, wzbudza ogromne zainteresowanie. Do udziału w European Rover Challenge zgłosiły się reprezentacje nie tylko z Europy, ale także z Azji, Afryki i obu Ameryk. W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim nie zabraknie również drużyn z Polski.


O dużym zainteresowaniu wydarzeniem w środowisku naukowym świadczą nadesłane zgłoszenia. Wśród zarejestrowanych ekip są już przedstawiciele m.in. Indii, Kolumbii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Egiptu.

slowaKluczowe Space Systems Technology Laboratory to zespół 19 młodych inzynierówSpace Systems Technology Laboratory to zespół 19 młodych, zdolnych, pełnych pasji inżynierów. Wspólnie tworzymy model łazika, który będzie pierwszą taką konstrukcją w Egipcie. – mówi Hamed Gamal, koordynator drużyny z Uniwersytetu Kairskiego – Obecnie pracujemy nad ulepszeniem systemów, tak żeby na European Rover Challenge zaprezentować się od jak najlepszej strony i zająć wysoką pozycję.


Z Polski do udziału w zawodach zgłosili się już studenci z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Ci, którzy również chcieliby wziąć udział w rywalizacji, mają czas do 30 kwietnia. Wtedy właśnie kończy się sam proces rejestracji, natomiast prace nad konstrukcją łazikiem mogą trwać aż do września. Zawody skierowane są do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni wyższych. Zadaniem stojącym przed zespołami jest zaprojektowanie i budowa analogu łazika marsjańskiego, który zmierzy się z innymi w konkurencjach symulujących eksplorację Marsa.

Scorpio Drużyna projektu Scorpio WrocławNowy projekt łazika Scorpio jest zupełnie inny od pozostałych, a nasz robot powstaje od podstaw. Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że pracujemy nad czterokołowym zawieszeniem. Zmieniamy również założenia - chcemy, by Scorpio 4 był całkowicie modułowy, żeby było możliwe testowanie części oddzielnie. Staramy się też poszerzyć możliwości łazika. Nowy robot będzie platformą mobilną, na której można zamontować profesjonalny sprzęt badawczy. – mówi Szymon Dzwończyk, koordynator drużyny z Politechniki Wrocławskiej. Znamy ambicje organizatorów ERC i widzimy, jak wiele drużyn z całego świata zapisuje się na konkurs. Staramy się podnosić sobie poprzeczkę i mamy nadzieję, że poziom ERC będzie wyższy niż URC jeśli chodzi o przygotowanie innych drużyn. – dodaje.

Udział w European Rover Challenge to dla studentów szansa na prezentację własnych projektów i umiejętności. Okazją do spotkania ekspertów z całego świata będzie również trzydniowa Konferencja Naukowa Człowiek w Kosmosie, która jest elementem ERC. Wystąpią podczas niej m.in. założyciel organizacji Mars Society, Robert Zubrin czy profesor nadzwyczajny Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Jerzy Achimowicz. W wydarzeniach uczestniczyć będą również przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego i prywatni przedsiębiorcy.

Szczegółowe informacje na temat ERC znajdują się na stronie wydarzenia: www.roverchallenge.eu

Organizatorem wydarzenia jest Mars Society Polska, we współpracy z agencją Planet PR, Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Austriackim Forum Kosmicznym, ABM Space Education.

Joanna Przerywacz
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,935 unikalne wizyty