Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:39:30

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Dwa tygodnie do przelotu 2014 HQ124

Niebo za oknem Planetoida 2014 HQ124 Planetoida 2014 HQ124 / Credits – P. Lake Q62Za dwa tygodnie, 8 czerwca, dojdzie do przelotu planetoidy 2014 HQ124. Jest to obiekt potencjalnie zagrażający Ziemi i jednocześnie największy wykryty w ostatnich latach.

Od czasu do czasu w okolice Ziemi zbliżają się małe planetoidy oraz komety. Te obiekty zbiorczo się nazywa NEO (ang. Near Earth Objects). Szczególną grupą obiektów NEO są te, które potencjalnie mogą zagrozić naszej planecie – noszą oznaczenie PHO (ang. Potentially Hazardous Object). Są to obiekty, które mają wystarczająco duże rozmiary (>100 metrów średnicy), by przedrzeć się przez atmosferę Ziemi i wyrządzić poważne szkody na powierzchni naszej planety (np. bardzo duże tsunami). Aktualnie na liście obiektów PHO znajduje się ponad tysiąc planetoid i kilkadziesiąt komet.


Większość planetoid typu NEO ma rozmiary rzędu zaledwie kilku lub kilkunastu metrów. Nie są to zatem obiekty zdolne do poważnego zagrożenia Ziemi. Większych obiektów jest znacznie mniej i są one odkrywane dość rzadko. W tym roku odkryto jeden duży obiekt PHO, który otrzymał oznaczenie 2014 HQ124.

Do odkrycia planetoidy 2014 HQ124 doszło 23 kwietnia dzięki kosmicznemu teleskopowi Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE). Aktualnie WISE prowadzi trzyletnią misję dodatkową, której celem jest poszukiwanie obiektów NEO. WISE jest w tej chwili jedynym obserwatorium, które jest w stanie wyszukiwać słabych obiektów bliskich Ziemi w okolicach południowego bieguna niebieskiego. Bez WISE do wykrycia 2014 HQ124 doszłoby znacznie później, być może na początku czerwca, kiedy obiekt stanie się stosunkowo jasny i będzie się dość szybko poruszać.

Średnica 2014 HQ124 jest szacowana aktualnie na około 520 metrów. Jest to największy obiekt odkryty w ostatnich latach, o przynajmniej 50 metrów większy od 2013 TV135, innej planetoidy typu PHO wykrytej w zeszłym roku. Średnica 2014 HQ124 jest około 30 razy większa od bolidu czelabińskiego.

2014 HQ124 dokona dość bliskiego przelotu obok Ziemi już za dwa tygodnie, 8 czerwca. Minimalny dystans wyniesie 3,25 odległości pomiędzy Ziemią a Księżycem, czyli około 1,25 miliona kilometrów. W takiej odległości od Ziemi rocznie przelatuje przynajmniej kilkadziesiąt (wykrytych) planetoid, jednakże znakomita większość z nich jest przynajmniej rząd wielkości mniejsza.

Uderzenie 2014 HQ124 w Ziemię miałoby katastrofalne skutki dla naszej cywilizacji. Na szczęście, w najbliższej przyszłości nie ma ryzyka impaktu 2014 HQ124. Dopiero w 2186 roku może dojść do zbliżenia tej planetoidy na odległość podobną do tej z 8 czerwca 2014 roku. Przeloty dla kolejnych setek lat jak na razie są znane ze zbyt małą dokładnością, aby móc wyznaczyć odległość następnych przelotów.

2014 HQ124 prawdopodobnie będzie celem obserwacji radarowych w momencie zbliżenia. Wówczas poznamy kształt i rzeczywiste rozmiary tej planetoidy. Możliwe, że zarejestrowane zostaną wówczas szczegóły powierzhni tego obiektu takie jak większe kratery, doliny lub wzgórza.

Nagranie w tym artykule prezentuje ruch 2014 HQ124 uzyskane przez obserwatorium Siding Spring Observatory Q62.



Źródło: Kosmonauta.net



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,159 unikalne wizyty