Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 09-8-2022 10:15:04

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Niezwykła historia sondy

SondyNiezwykła historia sondy, która żyje dłużej niż powinna i jeszcze nas zaskoczy

Sonda ICE Sonda ICE zmierza ku swej pierwszej komecie. Rys. NASA Goddard Spaceflight CenterJuż sama historia sondy International Cometary Explorer (ICE) wystarczyłaby na niezłą kosmiczną opowieść, a tu jeszcze okazało się, że jej rola wcale się nie kończy. ICE, która wtedy nazywała się jeszcze ISEE 3 wystrzelono 12 sierpnia 1978 roku. Jej głównym zadaniem było prowadzenie obserwacji Słońca z bardzo szczególnej orbity – nasza sonda jako pierwszy obiekt stworzony przez człowieka poruszała się tak, że przelatywała przez punkty libracyjne. To miejsca w przestrzeni, gdzie równoważy się grawitacja Słońca i Ziemi i gdzie obiekt o małej masie może pozostawać zawieszony nie spadając ani na gwiazdę ani na planetę.


Drugie życie

Po zakończeniu badań nad wpływem Słońca na magnetosferę Ziemi i obserwacji plazmy słonecznej ICE mogła, jak każda przyzwoita sonda, zakończyć misję. Ale właśnie wtedy, w 1982 roku, została przemianowana z ISEE 3 na ICE i otrzymała nowe zadanie. I to nie byle jakie – miała jako pierwsza w dziejach zbliżyć się do komety. Wybór padł na 21P/Giacobini-Zinner – kometę, która powraca w okolice Ziemi co niespełna 7 lat. Zawdzięczamy jej rój meteorów zwany Drakonidami pojawiający się około 8 października. Zwykle nie jest on zbyt silny, jednak w 1946 roku Ziemia przecięła orbitę komety zaledwie w 15 dni po jej przelocie. Tego dnia na niebie pojawiło się w ciągu godziny 2300 meteorów!

ICE Szalona trajektoria, która zamieniła sondę ISEE 3 w ICEPo zmianie orbity 11 września 1985 roku sonda zbliżyła się do komety na 7862 km przecinając jej ogon. Zebrała dane o jego składzie, ale ponieważ nie była wyposażona w aparat nie mogła wykonać zdjęć. W kolejnym roku przeprowadziła obserwację komety Halleya i, jakby tego było mało, w 1991 roku dostała kolejne zadanie – obserwację koronalnych wyrzutów masy ze Słońca.
Sonda, która nie chciała się wyłączyć

Ostatecznie na bardzo zasłużoną emeryturę została wysłana w 1997 roku, gdy NASA wysłała do niej sygnał wyłączenia. Aktywny miał pozostać tylko nadajnik fali nośnej nieprzekazujący jednak żadnej informacji.

Jak wielkie było zdziwienie, gdy w 2008 roku odkryto, że sonda wcale się nie wyłączyła. Co więcej z 13 urządzeń badawczych w tym czasie przestało działać tylko jedno, a w zbiornikach pozostało jeszcze całkiem dużo paliwa. Powstał pomysł, by sondę przywrócić do życia. Na przeszkodzie stały jednak fundusze – ograniczany budżet NASA nie miał zasobów na takie ekstrawagancje.

Akcja sterowana z McDonald’s


W kwietniu tego roku zawiązała się inicjatywa grupy pasjonatów, którzy postanowili odzyskać dzielną ICE. Czasu było niewiele – jedynym momentem na wybudzenie ICE jest przełom maja i czerwca, kiedy korzystając z grawitacji Księżyca można ją skierować na nową orbitę.

Błyskawicznie zorganizowano zbiórkę pieniędzy, udało się uzyskać ponad 150 tys. dolarów potrzebnych na napisanie oprogramowania, przygotowanie sprzętu, wyszukanie w archiwach NASA dokumentów umożliwiających komunikację z sondą i wynajęcie czasu na antenach pozwalających przesłać sygnał do sondy. 10 dni temu, 19 maja, na jednej z anten w Obserwatorium Arecibo zainstalowano potrzebny sprzęt. Teraz trwają przygotowania do wysłania sygnału i przejęcia ICE. Jeśli to się uda, sonda ma zostać skierowana na spotkanie z kolejną kometą – 46P/Wirtanen, która nadleci w 2018 roku.

Centrum kontroli misji założono w… opuszczonym budynku baru McDonald’s w NASA Ames Research Center w Kalifornii. Jeśli wszystko się uda, będzie to piękne uhonorowanie 81-letniego Roberta Farquhara, człowieka, który w 1983 roku praktycznie zmusił NASA do przedłużenia życia sondy i wysłania jej na spotkanie z kometą. Opracował niesamowicie skomplikowaną trajektorię, która pozwoliła na osiągnięcie nowej orbity. Mówiono, że porwał IEEE-3.

Trzymamy kciuki za tę niesamowitą, obywatelską akcję przejęcia dzielnej sondy.

Autor: Piotr Stanisławski 29 maja 2014
Źródło: CrazyNauka


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,559,923 unikalne wizyty