Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:01:08

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

XI Festiwal Nauki Uniwersytetu Zielonogórskiego

WydarzeniaXI Festiwal Nauki Uniwersytetu Zielonogórskiego Uniwersytet Zielonogórski zaprasza na XI Festiwal Nauki, który odbędzie się w niedzielę i poniedziałek pod hasłem „Uniwersytet otwarty na Europę”. W ten sposób uczelnia włącza się w obchody 10-lecia przystąpienia Polski do UE.


„Po raz pierwszy w historii naszego Festiwalu jednego dnia zapraszamy mieszkańców regionu w różne części miasta Zielona Góra, a nawet poza jego obecny obszar. Rozpoczynamy w niedzielne południe na scenie przy zielonogórskim Ratuszu koncertem Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego” - powiedziała PAP koordynator Festiwalu, Ewa Tworowska-Chwalibóg.

Od południa będzie także można odwiedzać zaaranżowane na deptaku stoiska poszczególnych wydziałów uniwersytetu.

Wydział Artystyczny zaproponuje interaktywne malarstwo przestrzenne, a studenci i pracownicy Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji zaprezentują zdalne sterowanie pojazdem oraz pokaz pojazdów elektrycznych. Będzie można też skorzystać z instruktażu, jak samemu zbudować urządzenie GPS.

Fizycy i astronomowie będą zachęcali do obserwacji słońca oraz poznania wielu ciekawych praw fizyki, które można wykorzystywać w codziennym życiu, m.in. pokażą czy owoce mogą „włączyć” żarówkę, jak skonstruować najprostszy silnik świata, zrobić lampę olejową, tusze sympatyczne czy gaśnicę.

Humaniści wyrażą swoje opinie nt. korzyści funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej. Przygotują także konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych dotyczące funkcjonowania Unii i miejsca Polski w tej wspólnocie; nie zabraknie gier i zabaw dla dzieci.

Nowoczesna technika pomiarowa, inteligentna energia, grzyby pleśniowe w budownictwie czy sprawdzanie jakości wody – to propozycje Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Na stoisku Wydziału Mechanicznego zobaczymy prototyp wielofunkcyjnego elektrycznego wózka inwalidzkiego i prototyp elektrycznego motocykla w stylu retro. Naukowcy i studenci z Wydziału Nauk Biologicznych będą zachęcali do poznania niezwykłych organizmów, jakimi są porosty, spróbują też wyjaśnić, co mają wspólnego z tajemnicą ekologicznego "Czarnego trójkąta" w Sudetach.

To tylko niektóre z propozycji, które przygotowały niemal wszystkie wydziały zielonogórskiej uczelni. Podczas imprezy nie zabraknie pokazów sportowych i koncertów.

W niedzielę swe podwoje otworzy także Biblioteka Uniwersytecka, która zaprosi m.in. na koncert inauguracyjny VII Międzynarodowego Festiwalu Mozart Plus pt. Mozart Plus Penderecki.

Dla głodnych wiedzy w Rektoracie przygotowano interesujące wykłady - po raz pierwszy w historii zielonogórskiego Festiwalu przedstawią je goście zagraniczni.

Prof. John H. Seiradakis z Uniwersytetu w Salonikach opowie o mechanizmie z Antykithiry, najnowocześniejszym urządzeniu starożytności.

Natomiast dr Wolfgang Pailer z Berlina, wieloletni tłumacz oficjalnych delegacji niemieckich przedstawi swój punkt widzenia na relacje polsko – niemieckie w ostatnim 25-leciu. Kontynuacją tej tematyki będzie dyskusja panelowa nt. korzyści i kosztów 10-lecia obecności Polski w UE.

W niedzielę będzie można także zwiedzić Park Naukowo-Technologiczny w Nowym Kisielinie, a wieczorem wdać się dyskusję z filozofami w kawiarni „Heban” oraz posłuchać koncertu „Impresje muzyczne na temat krajobrazów norweskich w 3D”.

Tradycyjnie, drugiego dnia festiwalu impreza przeniesie się do murów uczelni. Na gości będą czekały wszystkie wydziały, na których zostaną przygotowane pokazy, prezentacje, wykłady i inne wydarzenia mające propagować różne dyscypliny nauki.

„Co roku Festiwal Nauki cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu. Zarówno pokazy na Rynku w niedzielę, jak i prezentacje na poszczególnych Wydziałach w poniedziałek” - powiedziała PAP Tworowska-Chwalibóg.

Dodała, że studenci chętnie włączają się w przygotowania do Festiwalu Nauki, wspólnie ze swoimi nauczycielami akademickimi prezentują poszczególne projekty podczas obu festiwalowych dni, a także sami korzystają z oferty tej imprezy.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie www.fn.uz.zgora.pl

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,672 unikalne wizyty