Ultrafioletowa część Ultra Głębokiego Pola Hubble’a. Kompozytowy obraz HUDF / Credits - NASA i ESAKosmiczny teleskop HST od lat obserwuje Ultra Głębokie Pole Hubble’a, w którym znajduje się około 10 tysięcy galaktyk, w tym i tych powstałych we wczesnym Wszechświecie. W nowej wersji zdjęcia tego obszaru dodano zakres ultrafioletowy.
Ultra Głębokie Pole Hubble’a (ang. Hubble Ultra Deep Field, HUDF) to mały obszar nieba (2,4 minuty łuku), które było obserwowane przez kosmiczny teleskop Hubble’a (HST) przez bardzo długi czas ekspozycji. Na tym obszarze znajduje się około 10 tysięcy galaktyk, w tym i tych które powstały zaledwie kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu. Łączny czas ekspozycji HUDF wynosi około
841 „orbit czasu obserwacyjnego” HST, czyli ponad
11 dób.
Obszar HUDF znajduje się w gwiazdozbiorze Pieca na południowym nieboskłonie. Ten obszar nieba znajduje się daleko od płaszczyzny naszej Galaktyki, stąd jest tam niewiele gazu i pyłu mogącego przesłaniać światło obserwowanych obiektów. W pewnym sensie jest to więc „okno” z widokiem w głąb Wszechświata.
Obserwacje HUDF wykonano w kilku seriach. Pierwsza z nich została wykonana pomiędzy wrześniem 2003 a styczniem 2004. Następnie, pomiędzy sierpniem a wrześniem 2009 roku HST dokonał obserwacji HUDF w zakresie podczerwonym. Wreszcie, w 2014 roku dokonano połączenia obserwacji HUDF z lat 2003-2012 w zakresie ultrafioletowym. W rezultacie uzyskano pełny (jak na możliwości techniczne teleskopu HST) obraz tego „głębokiego pola”, który pozwala na wyznaczenie przebiegu różnych procesów we wczesnym Wszechświecie, w tym gwiazdotwórczych.
Światło ultrafioletowe pochodzi w dużej części od młodych masywnych gorących gwiazd. Te gwiazdy bardzo szybko kończą swój byt jako supernowe, zasilając przestrzeń kosmiczną nowymi, ciężkimi pierwiastkami. Badanie tego zakresu fal elektromagnetycznych w HUDF pozwoli na określenie intensywności procesów gwiazdotwórczych we wczesnym Wszechświecie i porównanie jej z późniejszymi okresami czasu.
Jest prawdopodobne, że następny przegląd HUDF zostanie wykonany przez następce teleskopu HST. kosmiczne obserwatorium im. Jamesa Webba (JWST). Wówczas możliwe będzie określenie z jeszcze większą precyzją skali powstawania masywnych gwiazd na różnych etapach rozwoju Wszechświata.
Zdjęcie w pełnej rozdzielczości dostępne na stronach
HST.
Źródło: Kosmonauta.net
Przeczytaj więcej: