Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:29:07

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Astrobazy na szlaku Keplera

Sekcja Astronomiczna AstroBaza Kepler AstroBaza KeplerLubuskie buduje szlak Keplera! 20 czerwca marszałek Elżbieta Polak podpisała umowy na realizację projektu zakładającego budowę astrobaz. Pierwsze obiekty powstaną w: Żaganiu, Sulęcinie, Świdnicy oraz Witnicy. Projekt ma na celu promocję nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. – Chcemy inspirować i pobudzać wyobraźnię młodych Lubuszan, bo jak mawiał Einstein, można nie mieć wiedzy, ale trzeba mieć wyobraźnię – mówiła marszałek podczas konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim.


Województwo lubuskie (lider projektu) wraz z partnerami realizuje projekt dotyczący budowy obserwatoriów astronomicznych „Kepler”, którego celem jest zwiększenie zainteresowania naukami ścisłymi. Całkowita wartość projektu wynosi 2 mln zł. – Budujemy szlak Keplera. Pracujemy nad tym projektem już dość długo. Jednym z jego elementów będą astropazy, które powstaną w powiatach województwa lubuskiego. Chcemy, aby był to projekt ogólnodostępny, realizowany w oparciu o stowarzyszenia - podkreślała marszałek Elżbieta Polak.

Projekt ma na celu promocję nauk ścisłych wśród najmłodszych Lubuszan. – Poprzez prowadzenie zajęć z zakresu astronomii chcemy zachęcić dzieci i młodzież do rozwijania zainteresować w zakresie nauk ścisłych – tłumaczył Paweł Sługocki, dyrektor Departamnetu LRPO. Pilotaż projektu realizowany będzie we współpracy z czterema partnerami wybranymi na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć w popularyzacji astronomii i systematycznych działań edukacyjnych prowadzonych w tym zakresie. Są to: gmina Żagań – miasto (teren Muzeum Obozów Jenieckich przy ul. Lotników Alianckich w Żaganiu), gmina Świdnica (teren Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy), powiat sulęciński (teren I Liceum Ogólnokształcącego w Sulęcinie im. Adama Mickiewicza), powiat gorzowski (teren Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Witnicy). Wszyscy partnerzy prowadzą od lat szerokie działania propagujące wiedzę astronomiczną. Przy wybranych do projektu szkołach działają m.in. Klub Miłośników Fizyki, Sekcja Astronomiczna. – Ten pilotaż ma pokazać, jaki jest efekt realizacji projektu i jak wpływa on na zainteresowanie naukami ścisłymi – wyjaśnił dyrektor Paweł Sługocki.

Partnerem wspierającym jest Uniwersytet Zielonogórski - Instytut Astronomii, współpracujący z poszczególnymi placówkami edukacyjnymi. – To projekt, który zachęca młodzież do ciekawości świata i jego obserwacji – przekonywał podczas konferencji prasowej dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, Prorektor ds. Rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W ramach projektu zostaną wybudowane 4 obserwatoria astronomiczne, w których umieszczony zostanie jednakowy sprzęt astronomiczny oraz niezbędne wyposażenie biurowe umożliwiające prowadzenie zajęć z zakresu astronomii (30 miejsc siedzących i taras widokowy). Każde obserwatorium zostanie wyposażone w 14-calowy teleskop umieszczony pod kopułą astronomiczną oraz kilka mniejszych teleskopów przenośnych, w tym teleskop służący do obserwacji słońca.

W obserwatoriach oraz na terenach przyległych będą organizowane imprezy kierowane nie tylko do uczniów, czy mieszkańców z terenu danej gminy, ale do wszystkich osób zainteresowanych astronomią. Będą prowadzone otwarte obserwacje nieba i atrakcyjnych zjawisk astronomicznych, pikniki, spotkania, pokazy (ściśle związane z astronomią).

Projekt ma charakter pilotażowy, co oznacza, że istnieje możliwość realizacji kolejnego projektu o analogicznym zakresie w przyszłej perspektywie finansowej. Zajęcia w ramach projektu będą współfinansowane ze środków unijnych przeznaczonych na wsparcie kapitału ludzkiego.

Obecnie zakończone są prace projektowe i w najbliższym czasie, po uzyskaniu pozwoleń na budowę, rozpoczną się prace budowlane. Wszystkie obserwatoria powinny rozpocząć swoją działalność w I połowie 2015 roku.

Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler Astrobaza Kepler

Źródło: Lubuskie Warte Zachodu
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,003 unikalne wizyty