Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:25:40

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Spotkanie z Pythonem

Sekcja AstronomicznaDzięki Ścieżkom Kopernika realizowanym przez Uniwersytet Zielonogórski rozpoczęły się pierwsze zajęcia w Liceum Ogólnokształcącym jeszcze przed ostatnim dzwonkiem w tym roku szkolnym.

Ścieżki Kopernika Python w Liceum Ogólnokształcącym w ŻaganiuStarania o rozpoczęcie takich spotkań z naukowcami UZ trwały już od dłuższego czasu. Niestety przyjazdy młodzieży do Zielonej Góry generowałyby spore koszty, co ciągle stawiało pod znakiem zapytania realizację tego przedsięwzięcia. Z pomocą przyszli sami naukowcy przyjeżdżając do Żagania by przekazać młodzieży wiedzę przydatną do kontynuowania nauki na naszej uczelni w tym na jej nowym kierunku Inżynierii Kosmicznej.


W dniu 26 czerwca, czyli na dzień przed zakończeniem roku szkolnego, uczniowie liceum i członkowie Sekcji Astronomicznej zasiedli w ławkach szkolnej pracowni informatycznej by zaczerpnąć wiedzy o tym jak naukowiec wykorzystuje komputer w swojej pracy. Celem tego spotkania było danie sobie czasu przez wakacje by opracować wdrożenia takich zajęć do systemu pracy w szkole. Takiej wiedzy i umiejętności jakie można zdobyć w ramach tego projektu żadna szkoła nie jest w stanie dać uczniowi w typowym cyklu kształcenia. Organizowane przez Uniwersytet Zielonogórski zajęcia obejmą warsztaty z programowania w języku Python oraz cykl wykładów z astronomii i astrofizyki.

Ścieżki Kopernika Python w Liceum Ogólnokształcącym w ŻaganiuW czwartek uczestnicy poznali założenia projektu Ścieżki Kopernika oraz zrealizowali wstęp do programowania w Pythonie. Choć młodzież w dużej części nie miała zielonego pojęcia o programowaniu w jakimkolwiek języku, to sposób prowadzenia zajęć zdecydowania wypełnił tę lukę. Czas wakacji pozwoli przemyśleć, a może nawet samemu opracować nad swoją widza w tym zakresie, by od września wziąć udział w realizacji niezwykłego projektu tworzenia aplikacji do wizualizacji orbit satelitów.

Ścieżki Kopernika Python w Liceum Ogólnokształcącym w ŻaganiuPodstawy programowania pozwoliły opanować elementarne umiejętności w zakresie programowania. Taka umiejętność to podstawa współczesnego studiowania wszelkich nauk ścisłych oraz pracy naukowej. Warto ją rozwijać już w czasie nauki w szkole średniej, by efektywniej wykorzystać czas studiów a nawet wciągnąć się do pracy naukowej nad niezwykle ciekawymi zagadnieniami jakie czekają na zdolnych młodych adeptów fizyki, matematyki czy astronomii.

Choć pierwsze koty za płoty to przed nami jeszcze masa pracy. Początki zawsze są trudne, ale wykładowcy prowadzący zajęcia w ramach projektu są niezwykle otwarci na wszelkie potrzeby uczestników. Spotkania odbyło się niezwykle przyjaznej atmosferze. Humory na pewno porpawiał fakt, że w piątek rozpoczynały się wakacje …. na całego.

Poniżej znajdziesz wszelkie wskazówki i materiały konieczne do rozpoczęcia pracy nad zagadnieniami poruszanym w trakcie naszego spotkania. W wolnej chwili warto po nie sięgnąć i spróbować własnych sił w zaprzęganiu komputera do pracy. Od teraz praca stanie się zabawą. Można z tego czerpać wiele satysfakcji i trzeba to robić.

Po wakacjach kolejna seria spotkań.


Przeczytaj więcej:



Podstawy programowania w Pythonie

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,979 unikalne wizyty