Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:47:31

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Gliese 832 c - najbliższa znana egzoplaneta w ekosferze

Egzoplanety Gliese 832 c Porównanie Gliese 832 c do Ziemi / Credits - PHL @ AreciboZaledwie 16 lat świetlnych od Układu Słonecznego znajduje się najbliższa nam znana egzoplaneta krążąca w ekosferze swojej gwiazdy. Obiekt nosi oznaczenie Gliese 832 c i jest jedną z trzech egzoplanet teoretycznie najbardziej przypominających naszą Ziemię.


tej chwili (stan na 29 czerwca 2014) ludzkość zna już 1800 potwierdzonych planet pozasłonecznych oraz kilka tysięcy kandydatów czekających na potwierdzenie. Wśród tych obiektów jest coraz więcej skalistych egzoplanet, krążących w odpowiedniej odległości od swych słońc – tam gdzie teoretycznie woda może występować w stanie ciekłym. Ta przestrzeń wokół gwiazd nazywana jest ekosferą.

Spośród wszystkich obiektów planetarnych, które krążą w ekosferze najbliżej Układu Słonecznego znajduje się Gliese 832 c. Ta egzoplaneta krąży wokół czerwonego karła Gliese 832, znajdującego się zaledwie 16,2 roku świetlnego od nas. W skali całej Drogi Mlecznej jest to bezpośrednie sąsiedztwo Słońca.

Masa tej egzoplanety jest przynajmniej 5,4 razy większa od masy Ziemi. Jest to zatem obiekt typu „super-Ziemia”, który prawdopodobnie jest otoczony grubą atmosferą. Gliese 832 c krąży w średniej odległości około 24 milionów kilometrów od swej gwiazdy macierzystej. Rok na tej egzoplanecie trwa zaledwie 36 dni.

Słońce tego układu, słaby czerwony karzeł Gliese 832, świeci z jasnością zaledwie 3,5% jasności naszego Słońca. Większość promieniowania przypada na zakres podczerwony. Te wszystkie parametry sugerują, że Gliese 832 c otrzymuje podobną ilość ciepła co Ziemia i krąży w ekosferze tego układu planetarnego, blisko wewnętrznej „gorącej” granicy tej sfery.

Wyliczona teoretyczna średnia temperatura powierzchni Gliese 832 c (bez efektu cieplarnianego) wynosi 253 K. Dla porównania teoretyczna temperatura Ziemi to 255 K (minus 18 stopni Celsjusza). Obie wartości teoretycznych temperatur są bardzo podobne do siebie i właśnie dlatego Gliese 832 c jest uznawana za jedną z trzech egzoplanet najbardziej przypominających naszą Ziemię*. Jednakże podobieństwo nie jest całkowite – Gliese 832 c jest znacznie masywniejsza a ekscentryczność orbity tej egzoplanety wynosi aż 0,3. Oznacza to prawdopodobnie dużą zmienność temperaturową na tej egzoplanecie.

Gliese 832 c będzie z pewnością celem wielu obserwacji w następnych latach. Największą zagadką jest skład i gęstość atmosfery tej egzoplanety. O atmosferze Gliese 832 c w tej chwili nic nie wiadomo, a jest oczywiste, że to właśnie ona kształtuje rzeczywiste warunki na powierzchni tej planety pozasłonecznej. Z uwagi na dużą masę tej egzoplanety, wydaje się prawdopodobne, że atmosfera jest kilka razy bardziej gęsta od ziemskiej. Oznacza to, że z powodu atmosfery Gliese 832 c bardziej może przypominać Wenus, a nie Ziemię. Gliese 832 c może także być wodnym światem, w całości pokrytym głębokim na kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów oceanem.

Odkrycie Gliese 832 c to kolejny dowód na powszechność małych i skalistych planet we Wszechświecie. Prawdopodobnie wiele takich egzoplanet w naszym najbliższym sąsiedztwie wciąż czeka na odkrycie.

W ostatnich miesiącach pojawiło się dużo publikacji naukowych na temat możliwości powstania i utrzymania się życia w na planetach krążących wokół czerwonych karłów. Większość tych prac sugeruje, że czerwone karły tworzą bardzo niesprzyjające warunki dla życia. Powodów jest kilka: większość czerwonych karłów charakteryzuje się dość niestabilną aktywnością, przejawiającą się częstymi rozbłyskami, okresową emisją promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego oraz większym wpływem wiatrów gwiazdowych na pobliskie planety. Te wszystkie przejawy aktywności czerwonych karłów mogą pozbawić planetę warstwy ozonowej oraz dużej części atmosfery.

* Dwie pozostałe egzoplanety to Gliese 667C c oraz Kepler-62 e.

(PHL Arecibo)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,441 unikalne wizyty